Українсько-румунське співробітництво
Українсько-румунське співробітництво між водогосподарськими організаціями Закарпатської області, повітів Сату-Маре і Марамуреш Румунії здійснюється відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Румунії про співробітництво в галузі водного господарства на прикордонних водах, підписаної 30 вересня 1997 року в м. Галац, Румунія.
Для практичного виконання Угоди Сторони сформували за басейновим принципом три комплексні робочі групи, а саме: по басейну р. Тиса, по басейнах річок Прут і Сірет та по басейну р. Дунай. До складу кожної з робочих груп входять представники регіональних управлінь водного господарства, екологічної безпеки, гідрометцентру, надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. Робочі групи у своїй діяльності керуються затвердженими регламентами співпраці, а саме:
– обміну метеорологічними та гідрологічними даними між Україною та Румунією;
– оцінки якості прикордонних вод;
– українсько-румунського співробітництва з питань захисту від паводків на водотоках і внутрішніх водах;
– заходів, що вживаються під час небезпечних та надзвичайних забруднень прикордонних вод, яких неможливо уникнути.
Метою співробітництва працівників водного господарства Закарпаття та сусіднього Маромороського повіту Румунії є вирішення спільних проблем протипаводкового захисту басейну р. Тиса в межах прикордонних територій обох країн. Воно знаходить свій конкретний вияв y налагодженні практики обміну гідрометеорологічною інформацією, забезпеченні контролю якості води, взаємному узгодженні робіт по реконструкції і будівництву водозахисних і водоохоронних об’єктів.
Підписання Протоколу зустрічі керівників та експертів робочих груп з проблем гідрографічного басейну р. Тиса, м. Сігет-Мармаціей, Румунія, 2016 рік
Водогосподарські організації України і Румунії згідно з двосторонньою Міжурядовою Угодою та затвердженими Планами робіт почергово на українській і румунській територіях проводять огляди гідротехнічних споруд, визначають їх спроможність забезпечувати протипаводковий захист населених пунктів прикордонних територій, погоджують місця і обсяги забору гравію та піску на р. Тиса, розглядають проекти будівництва і реконструкції водогосподарських об‘єктів, експерти з якості води обох Сторін забезпечують спільні та паралельні виміри витрат види, здійснюють відбори проб та аналізи якості води, проводять інтеркалібрацію спільних відборів проб води.
Разом з тим необхідно відзначити, що проблема співробітництва України та Румунії на прикордонних водах в басейні р. Тиса ще залишається досить гострою. Враховуючи інтенсивні зміни русла р. Тиси та її приток внаслідок катастрофічних паводків останнього десятиріччя, нагальною є необхідність стабілізації лінії українсько-румунського держкордону шляхом адекватного проведення Сторонами берегоукріплювальних робіт та регулювання її русла.
Тому українській та румунській Сторонам необхідно вжити належних заходів щодо збільшення обсягів цих робіт з метою стабілізації русла р. Тиса та захисту її берегів від водної ерозії як на українській, так і на румунській територіях.
Проведення спільного огляду русла р. Тиса в рамках зустрічі керівників та експертів робочих груп з проблем гідрографічного басейну р. Тиса за участю експертів проектних організацій, 2015 рік
У 2008 – 2010 роках БУВР Тиси за партнерства Дирекції Вод Сомеш–Тиса Національної Адміністрації «Води Румунії» та підтримки Повітової Ради Бая-Маре активно співпрацювали щодо розробки і реалізації спільного міжнародного проекту з метою стабілізації русла р. Тиси та захисту населених пунктів на всій протяжності українсько-румунського держкордону.
Основний захід проекту – розробка Комплексної Схеми стабілізації русла р. Тиса на спільній українсько-румунській ділянці річки, яка включає як аналіз сучасного стану управління паводками на зазначеній території, так і заплановані протипаводкові заходи, необхідні для стабілізації русла річки та захисту населених пунктів, сільгоспугідь від природних катастроф. Розроблена Схема також враховує оцінку екологічного впливу запланованих протипаводкових заходів, вивчення ведення сільського господарства в умовах побудови гідротехнічних споруд, містить паводково-небезпечні зони, криву вільної водної поверхні, цифрову план-схему прикордонних ділянок з усіма запланованими заходами управління паводками. Схема знаходяться у стації узгодження для її подачі Сторонами на затвердження Уповноваженим Урядів України і Румунії з питань співробітництва у галузі водного господарства на прикордонних водах. Цей важливий матеріал розроблено для його використання українськими і румунськими спеціалістами водного господарства при подальшому проектуванні та будівництві протипаводкових споруд на спільній ділянці р. Тиса.
Робоча поїздка українських партнерів та експертів проекту до Повіту Марамуреш Румунії, присвячена вирішенню екологічних проблем в басейні р. Тиса у рамках впровадження проекту «Покращення протипаводкового захисту та оздоровлення екологічної ситуації на прикордонній українсько-румунській ділянці р. Тиса», 2010 рік