Працівники Закарпатського облводгоспу взяли участь у роботі ХII міжнародного науково-технічного симпозіуму “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища: GPS і GIS -технології”, який проходив з 10 по 15 вересня 2007 року в м. Алушта (Крим).

Працівники Закарпатського облводгоспу взяли участь у роботі ХII міжнародного науково-технічного симпозіуму “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища: GPS і GIS -технології”, який проходив з 10 по 15 вересня 2007 року в м. Алушта (Крим).

Мета симпозіуму – обмін досвідом та координація наукових і практичних заходів у впровадженні і використанні GIS, GPS та комп’ютерних технологій в природокористуванні, екології, транспорті, паливно-енергетичному комплексі, управлінні територіями і господарством.

Актуальність розвитку гео-інформаційного моніторингу навколишнього середовища пояснюється тим, що для прийняття ефективних управлінських рішень щодо сталого розвитку і безпеки необхідною є своєчасна і достовірна інформація про стан контрольованих територій, а, як відомо, найкращим інструментом для аналізу просторово-розподіленої інформації з метою оперативного отримання достовірних та максимально-наочних результатів є гео-інформаційна система (ГІС).

Представлення об’єктів в гео-інформаційних системах, що дозволяє швидко розв’язувати численні задачі, пов’язані з просторовим аналізом, містить великі потенційні можливості використання ГІС-систем для цілей екологічного моніторингу, так само як і для розвитку іншої господарської і управлінської діяльності.

Найбільш поширеними в Україні сучасними гео-інформаційними пакетами є ArcGIS (США), MapInfo (США), Панорама (РФ), Digitals (Україна).

Істотне покращення рівня гео-інформаційного забезпечення можливе за рахунок впровадження аерокосмічних технологій (дані дистанційного зондування Землі – ДЗЗ) і комплексної обробки супутникових та наземних даних. Таке завдання вирішується зараз світовою спільнотою шляхом створення глобальної системи спостереження Землі GEOSS і європейської системи моніторингу навколишнього середовища і безпеки GMES.

Ситуацію в Україні не можна порівняти зі світовим чи європейським досвідом розвитку ГІС-технологій, проте є певні позитивні зрушення і можна сподіватись на поступовий прогрес у цій галузі при належній увазі держави до проблем використання просторових даних.

Згідно доручення Кабінету Міністрів України від 03.04.2007 р. №10839/3/ 1-07 Національне Космічне Агентство України разом із зацікавленими відомствами беруть участь у розробці Концепції державної програми створення Національної інфраструктури просторових даних (НІПД). Практичною реалізацією ідеології НІПД буде створювана міжвідомча інформаційна система GEO-Ukraine, яка повинна стати складовою частиною GEOSS і GMES та забезпечить суттєве розширення інформаційних можливостей існуючих галузевих інформаційно-аналітичних систем, а також розширення міжвідомчого і міжнародного співробітництва в цій сфері.

З ініціативи Держводгоспу України розпочато роботу по створенню ГІС водогосподарського комплексу України, у зв’язку з чим хочеться звернути увагу розробників на необхідність комплексного і системного підходу до такої важливої справи, як створення галузевої ГІС-системи і необхідність врахування досвіду, який вже напрацьовано в цьому напрямку за попередні роки.

В ході роботи симпозіуму спеціалістами Закарпатського облводгоспу було висвітлено роботу облводгоспу у галузі впровадження ГІС-систем, презентовано автоматизовану інформаційно-вимірювальну систему АІВС “Тиса” і заходи, які приймаються Закарпатським облводгспом для безаварійного пропуску паводків, а також досвід застосування ГІС-технологій для мінімізації збитків при проривах протипаводкових дамб рр.Боржава і Тиса, реалізований в рамках виконання проекту ТАСІС “Підвищення готовності регіональних організацій, пов’язаних з протипаводковим захистом в регіоні Берег”. Презентація викликала жвавий інтерес у присутніх.

У період проведення симпозіуму діяла виставка обладнання і програмних продуктів підприємств та організацій, які здійснюють науково-дослідні роботи і пропонують свої послуги у вирішенні проблем GIS та GPS.

Відділ ГІС, моделювання та інформаційного забезпечення

Світлана Ребрик, Віктор Дуркот

368 переглядів