Бережіть воду! на Закарпатті спостерігається засушливий період

Інформація про гідролого-меліоративну ситуацію на осушених землях в Закарпатській області

В березні цього року метеостанціями області зафіксовано, що при значно високому температурному фоні сума опадів по області склала лише 26 – 57 мм, що на 18 – 144 мм менше від норми і значень минулого року.

На протязі холодного періоду (січень-лютий) рівні ґрунтових вод на меліоративних системах були стабільними, але починаючи з березня розпочалось їх різке пониження.

Відсутність запасів снігу в зимовий період, високі температури повітря та мала кількість опадів у весняний період призвели до різкого зниження рівнів води в річках та каналах, які в значній мірі живлять грунтові води. Витрати води в річках у 3-8 разів менші ніж у відповідному періоді минулого року, а рівні води подекуди наближаються до історично-мінімальних. Для прикладу, витрата води в р. Уж (водпост Ужгород) складає лише 12,1 метрів кубічних за секунду, а відповідний показник минулого року складав – 97,2 метрів кубічних за секунду.

За даними гідрогеолого-меліоративної партії Закарпатського облводгоспу, рівні грунтових вод на осушених землях області станом на 01 травня 2007 року знизились на глибину від 1,25 до 3 метрів (меліоративний стан осушених земель оцінюється, як незадовільний при заляганні рівня ґрунтових вод на глибині більше 1 метра).

На меліоративних системах області (“Бакта”, “Чорний Мочар”, “Велико-Батарська”, “Іршавська”), визначені еталонні ділянки, ситуація на яких дозволяє охарактеризувати стан всіх меліорованих угідь області.

Станом на 1 травня поточного року, вологозапаси в корневмісному шарі на еталонних ділянках знаходились в межах 40-58% від продуктивної вологи, при нормі 75%-85%.

Враховуючи опади, які пройшли на території області в першій декаді травня, ситуація з вологозапасами покращилась, але враховуючи низьке залягання рівнів грунтових вод 1.25-3.0 м, при нормі 0.5-1.0 м меліоративний стан осушених земель області в Берегівському, Іршавському, Виноградівському, Мукачівському, Тячівському, Ужгородському, Хустському районах є незадовільним.

Закарпатський облводгосп в межах своєї компетенції вживає всіх необхідних заходів щодо покращення гідролого-меліоративної ситуації. Для накопичування води в міжгосподарських магістральних каналах завчасно закриті шлюзи-регулятори на каналах Чаронда-Латориця, Чаронда-Тиса, Старий Батар, Новий Батар, призупинена робота насосних станцій по перекачці води з польдерних систем, на водосховищах області заакумульовано 14.6 млн. куб. метрів води. На замовлення землекористувачів міжрайонними управліннями водного господарства підготовлені стаціонарні та пересувні насосні станції для організації подачі води в канали внутрішньогосподарських меліоративних систем. Підготовлені пропозиції до Держводгоспу України до проекту плану на 2008 рік по очистці магістральних меліоративних каналів та каналізованих русел річок.

Разом з тим, на балансі громад сільських, селищних та міських рад знаходяться внутрішньогосподарські меліоративні системи. Стан цих систем є вкрай незадовільним, а саме, канали захаращені чагарником та замулені, регулюючі споруди на каналах (шлюзи- регулятори, трубопереїзди і таке інше) стали непридатними для проведення регулювання водно-повітряного режиму меліорованих земель, шляхом затримки і акумулювання води в меліоративних каналах. В місцевих бюджетах всіх рівнів на рахунках знаходяться значні суми коштів (близько 8 млн. гривень), які можна і необхідно використовувати для покращення стану внутрігосподарських меліоративних мереж.

В зв”язку з вищенаведеним, рекомендуємо органам місцевого самоврядування:

1. За рахунок коштів місцевих бюджетів та коштів землекористувачів виконувати роботи по розчистці меліоративних каналів внутрішньогосподарських систем та відновлення водорегулюючих споруд. Виконання цих робіт дозволить як і станом на сьогодні, так і в майбутньому здійснювати заходи з регулювання водно-повітряного режиму на меліоративних системах.

2. Здійснювати поливи сільськогосподарських культур, а також використовувати наявну меліоративну мережу для забезпечення підгрунтового зволоження.

3. Звертаємо увагу органів місцевого самоврядування на недопустимість засмічення та забруднення поверхневих вод (річок та каналів), скидання до водотоків неочищених стоків, оскільки при таких низьких рівнях води, самоочисна здатність водотоків дуже низька і їх забруднення може привести до непоправних наслідків.

Одночасно з цим повідомляємо, що в складі Закарпатського облводгоспу функціонує Закарпатська гідрогеолого-меліоративна партія (розташована у м.Виноградів), яка здатна на договірних засадах з землекористувачами виконувати роботи по визначенню вологозапасів в грунтах, рівнів грунтових вод, а також виконувати аналізи грунтів з видачею відповідних рекомендацій по покращенню стану угідь під посівами.

Інформація направлена в Закарпатську облдержадміністрацію і відповідні районні державні адміністрації.

350 переглядів