Ознайомча поїздка українських експертів до регіону Бодрогкоз (Шарошпоток, Угорщина) з метою обміну досвідом ведення сільського господарства в рамках виконання запланованих заходів проекту ІНТЕРРЕГ ІІІ А/ ТАСІС “Розробка українсько-угорських комплексних планів протипаводкового захисту, розвитку водного господарства та оновлення заплавних територій в регіоні Берег та басейні р.Боржава”
В рамках реалізації Проекту ІНТЕРРЕГІІІА/ТАСІС “Розробка українсько-угорських комплексних планів протипаводкового захисту, розвитку водного господарства та оновлення заплавних територій в регіоні Берег та басейні р. Боржава” 11-13 квітня 2007 року відбулась поїздка експертів по сільському господарству та екологічних дослідженнях до Угорщини, регіон Бодрогкоз.
В поїздці взяли участь Орест Іваницький – заступник начальника Закарпатського облводгоспу, керівник робочої групи проекту, спеціалісти облводгоспу, експерти від партнера проекту Еко-центр “Тиса” та Берегівського МУВГ, експерти Центру “Облдержродючість”; з угорської сторони Жужанна Флехнер – керівник робочої групи проекту, Науково-дослідний інститут ґрунтознавства Угорської Академії наук (НДІГУАН), Ласло Петер – експерт, НДІГАНУ, Шарлота Ебешфолві – експерт, Національний парк Гортобадь.
Метою цієї поїздки було ознайомити експертів з веденням сільського господарства в Угорщині, можливостями поєднання протипаводкового захисту і умілого ведення ландшафтного господарства, екологічними аспектами цих проблем.
Під час поїздки експерти відвідали об’єкт будівництва польдера Циганд в межиріччі р. Тиса і р. Бодрог, територія якого складає 24 км2 , з інженерної точки зору він є досить складним, оскільки охоплює мережу каналів близько 500 км, крім того за своєю характеристикою польдер є багатофункціональним, так як окрім головної функції протипаводкового захисту, також забезпечуватиме управління ландшафтними територіями.
12 квітня українська делегація відвідала міжрайонне управління водного господарства м. Шарошпоток, яке підпорядковується Дирекції водного господарства Північної Угорщини (EKOVIZIG). Головний інженер Томаш Фельдерман ознайомив учасників з діяльністю управління Шарошпотока, його структурою, а також представив проект Інтерегг ІІІА, метою якого є розробка єдиної концепції управління водним господарством в регіоні Бодрогкоз, захист навколишнього природного середовища, створення сталого типу землекористування, покращення транскордонного співробітництва в рамках водного господарства. Також було представлено ще два проекти, які реалізовуються управлінням в регіоні Бодрогкоз, щодо розвитку судноплавства на р. Бодрог і р. Тиса та про сталий розвиток басейну р. Тиса.
Після презентації цих проектів українські експерти висловили свої думки щодо їх реалізації, обмінялись досвідом впровадження подібних проектів на території Закарпаття.
Програмою перебування української делегації в регіоні Бодрогкоз також було передбачено проведення польових досліджень, зокрема діагностики ґрунтів відповідно до методики класифікації ґрунтів, прийнятої в Європейському Союзі. Угорські колеги ознайомили українських експертів з особливостями даної методики на місцевості шляхом аналізу шарів ґрунту в попередньо підготовлених шурфах: взірці алювіального, карбонатно лучного та карбонатно піщаного ґрунтів.
Угорські експерти інституту ґрунтознавства Угорської АН поінформували українських колег про те, що вони здійснюють моніторинг ґрунтів кожні три роки на окремо визначених точках, що дає можливість створення точної цифрової карти ґрунтів для всієї Угорщини. Головним їх завданням є видача рекомендацій для господарників щодо ефективного ведення сільського господарства на певній території. Цікаво відзначити, що сьогодні Євросоюз надає дотації фермерам на вирощування певного виду культур. Так, сьогодні майже 40% території регіону Бодрогкоз зайнято вирощуванням олійного ріпака, також багато земель відведено під молоді фруктові сади. На заплавах річок, які періодично затоплюються, проводять насадження тополі, деревину якої використовують для виготовлення паперу.
Пріоритетним завданням на сьогодні в Угорщині є зміна орієнтації ведення сільського господарства та ефективне управління водними ресурсами, та регулювання водного режиму для господарських потреб.
Після ознайомлення з регіоном Бодрогкоз українські експерти відвідали біо-ферму “Густі”, яка знаходиться на сході Угорщини в с. Тарпа, займає близько 300 тис га, відома розведенням аборигенних видів худоби (гвинторогих овець, монгалицьких свиней, сірої угорської корови), які стали рідкісними не лише в Угорщині, але і в Європі також.
Необхідно також додати, що крім робочих зустрічей учасники поїздки познайомились з містом Шарошпоток, яке розташоване в підніжжі Землінських гір на р. Бодрог, багате історичними та культурними пам’ятками, відвідали пам’ятки ХVI ст. замок Ракоці, Колегіум реформаторської церкви – цитадель класичної освіти, який ще називають угорським Кембріджом, де знаходиться відома своїми рідкісними книгами бібліотека, яка сьогодні нараховує близько 300 тис. рідкісних екземплярів.
В результаті поїздки експерти проекту узгодили подальший план роботи в рамках даної робочої групи, погодились провести наступну зустріч в червні в м. Ужгороді.