21 лютого 2007 року було проведено розширене засідання колегії Закарпатського облводгоспу
21 лютого 2007 року в Закарпатському облводгоспі було проведено розширене засідання колегії облводгоспу та чергової звітної профспілкової конференції водогосподарських організацій області з питань підсумків роботи у 2006 році і планів на цей рік.
В роботі засідання колегії взяли участь голова Державного Комітету водного господарства України В.Сташук, представники делегацій від п’яти підвідомчих міжрайонних управлінь водного господарства області та наших партнерів – Об’єднаної дирекції будівництва водогосподарських об’єктів Закарпатської області, Виноградівського, Хустського і Мукачівського ПМК, а також представники управління земельних ресурсів облдержадміністрації та головного управління МНС в Закарпатській області.
Роботу колегії розпочав начальник облводгоспу В.Чіпак доповіддю про здобутки і упущення в минулому році, та плани на майбутнє. Зокрема, в доповіді зазначено:
Минулий рік був багатим на різні події, напруженим і відповідальним. До нашої роботи була привернута велика увага не тільки Держводгоспу, але й Президента, Уряду та Верховної Ради України, не кажучи вже про місцеві органи влади. На початку минулого року в області відбулось представлення Прем’єр-міністром України відкоригованої комплексної програми “Тиса”. На протязі звітного періоду на Закарпатті двічі побував Президент України В.Ющенко. Під час цих візитів детально і вимогливо розглядались водогосподарські проблеми, які на сьогодні є чи не найболючішими для області. Ця посилена увага до нашого регіону дала позитивні результати – протягом минулого року в реалізацію протипаводкової програми області вкладено близько 100 млн. гривень з різних джерел фінансування.
Великі обсяги проектування, будівництва та фінансування водогосподарських споруд привели і до зміни структури управління цими процесами. В області створена Дирекція по будівництву водогосподарських об’єктів, яка виконує функції замовника цих робіт. Співпраця облводгоспу і дирекції виконується в наступних напрямках – формування поточних будівельних програм, відведення земель водного фонду під об’єкти, якість будівельних робіт та прийомка об’єктів в експлуатацію. Зміна структури управління звільнила облводгосп від функції замовника і дає можливість більш зосереджено працювати над своїми основними завданнями – експлуатацією меліоративних систем та комплексним використанням водних ресурсів.
Міжрайонні управління в цілому забезпечили виконання планів ремонтно-експлуатаційних робіт, як по капітальному, так і по поточному ремонту. За останній період найбільшою стабільністю відзначилося Виноградівське міжрайонне управління (начальник Сантай В.В.). Його робота по багатьох напрямках є добрим прикладом для інших колективів
Дуже важливим є дальший розвиток співпраці з органами влади та місцевого самоврядування в розв’язанні водних проблем. Як відомо, Державна програма “Тиса” охоплює вирішення кардинальних проблем протипаводкового захисту по основних водних артеріях області. Але ж у нас є сотні малих річок і потічків, які теж вимагають підвищеної уваги до себе. З ініціативи облводгоспу була опрацьована і підтримана сесією обласної Ради Регіональна програма водогосподарських робіт.
Виділені в минулому році районними, селищними та сільськими радами 2 млн. грн. дали змогу привести в порядок 71 км русел річок в 6 районах області. Разом з тим участь місцевих рад у фінансуванні робіт на річках спонукує їх з більшою зацікавленістю і відповідальністю ставитись до водно-екологічних проблем, виконання вимог водного законодавства.
Торік вдалося вчасно забезпечити підготовку меліоративних систем до вегетаційного періоду. На міжгосподарських системах очищено від намулу 61 км каналів, виконано 110 тис. м3 земляних робіт, відремонтовано 15 гідроспоруд, 6 насосних станцій, 12 насосно-силових агрегатів та 3 гідропости. На очистці каналів від чагарників помітно зріс обсяг механізованих робіт кущорізами. Встановлено 705 пікетажних стовпчиків, 25 водоохоронних знаків та інформаційних щитів. Разом з тим, стан справ з утриманням меліоративних систем вимагає істотного поліпшення. Потрібно більше працювати з господарями земель, органами місцевого самоврядування по утриманню внутрігосподарської мережі.
На виконання Указу Президента України з питань зрошуваного землеробства, в області схвалена цільова програма підтримки розвитку зрошуваного землеробства на 2007-2008 роки. Нею передбачено відновити зрошення в Берегівському, Мукачівському та Ужгородському районах на площі 540 гектарів. Виконати цю роботу передбачається за кошти місцевих бюджетів та сільгоспвиробників.
Пріоритетом в діяльності облводгоспу є забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами. Населення області та галузі економіки забезпечені водними ресурсами в обсязі 59 млн. м3, що відповідає запланованим показникам. Вперше за минулі роки почало поступово зростати використання води на виробничі потреби, що свідчить про економічне зростання в окремих галузях промисловості. І навпаки, поступово падають обсяги водокористування в сільському господарстві, особливо при зрошенні. Ще одна дуже тривожна обставина у водокористуванні – це зростання втрат води в комунальному господарстві. Якщо в 2005 році втрати води у водоканалах складали 12 млн. м3, то у 2006 році вже 13.5 млн. м3. По області втрати води в цій сфері складають 38 відсотків, а в Мукачівському, Берегівському та Виноградівському комунальних підприємствах витрачається більше половини забраної води. Це обумовлено насамперед застарілими мережами водопостачання, що є однією з причин зростання цін на воду, як для населення, так і для промислових споживачів.
Дуже турбує зростання скидів недостатньо очищених стічних вод в річки та канали. За минулий рік обсяг таких скидів досяг 13 млн. м3. Не слід забувати, що поряд кордони сусідів, і на річках облаштовані водозабори, з яких вони п’ють воду, що йде від нас. Як не прикро, але за останні роки почало різко зростати засмічення наших водних артерій побутовими відходами. Ми всі бачили, як тільки проходить невеликий паводок, що пливе по річках і який вигляд мають наші береги після цього. Тому треба об’єднувати зусилля разом з громадськістю, природоохоронними органами, місцевим самоврядуванням і спільно вирішувати цю проблему.
Традиційно гостра проблема області – протипаводковий захист. Недавній приклад – за період 23-26 січня ц.р. по області пройшли сильні опади від 20 до 94 мм, в результаті чого в басейнах річок Уж, Латориця, Боржава сформувався досить високий дощовий паводок. Амплітуда підйомів рівня води досягла 2.5 метри і вище. Швидкоплинний підйом води в річках і каналах через недостатню захищеність окремих населених пунктів, захаращеність водотоків призвів до виходу води на заплави, підтоплення угідь і дворогосподарств. Серйозні проблеми виникли по р. Боржава в с. Завадка Виноградівського району, по річках Уж та Тур’я в Перечинському районі, по річці Ріка в с. Липча Хустського району та в ряді інших місць на території області. Облводгоспом, його міжрайонними управліннями вживались оперативні дії з попередження людей, посилення захисних споруд, ліквідації підтоплень. Слід активізувати роботу міських, сільських та селищних рад з розчистки кюветів, трубопереїздів, каналів, провести уточнення списків аварійних бригад, поповнити аварійні запаси матеріалів та інструментів.
Значимим вкладом в підвищення протипаводкової готовності стала реалізація колективом облводгоспу в минулому році міжнародних проектів програми ТАСІС та Інтеррег.
Директор ДП ОДБВО Закарпатської області Р.Федів у співдоповіді проінформував, що незважаючи на багато несприятливих чинників – затримка проведення тендерних торгів, проблеми з відведенням земель та інші, завдяки реалізації заходів Програми у минулому році вирішено проблему захисту 15 населених пунктів, 5 тисяч садиб, 7 тис.га сільськогосподарських угідь. В 2006 році будівельні роботи велися на 32 об’єктах, було здано в експлуатацію біля 20 км захисних дамб, 8,5 км берегоукріплень, розчищено 3,5 км річкових русел, побудовано 9 гідротехнічних споруд, введено в експлуатацію основних фондів майже на 50 млн. гривень. На ділянці р.Тиса Соломоново-Соловка (Чопська дамба) здано в експлуатацію 4 пускові комплекси з шести, 11 км протипаводкових дамб із 18 км. На наступний рік заплановано ввести в експлуатацію 28 км дамб, 9 км берегоукріплень, розчистити 1,6 км річкових русел, побудовати 2 гідротехнічні споруди, загалом ввести в експлуатацію основних фондів на 77,5 млн. гривень.
Минулого тижня в усіх міжрайонних управліннях пройшли підсумкові колегії і на цьому засіданні керівники організацій дали коротку інформацію про результати роботи управлінь та відповіли на запитання.
Присутні заслухали і обговорили звітну доповідь голови об’єднаного профкому Смочкова Г.Г. “Про роботу об’єднаного профкому водогосподарських організацій області за період з 10 лютого 2006 року по 20 лютого 2007 рік”, була прийнята відповідна звітної профспілкової конференції водоогосподарських організацій Закарпатської області
Присутність на колегії голова Держводгоспу України, В.Сташука свідчить про особливу увагу Державного Комітету до проблем вирішення протипаводкого захисту на Закарпатті. Голова Держводгоспу відзначив, що управлінню водним господарством в області і далі буде приділятися особлива увага в Києві, відзначив динаміку розвитку напрямків роботи закарпатських водників, які в загальнодержавному рейтингу посідають третє місце серед 27 водогосподарських організацій країни, висловив подяку і побажав нових успіхів.
Цього ж дня В.Сташук провів прес-конференцію в ОДА