Відбувся другий етап навчальних курсів в рамках проекту TACIS “Підвищення готовності регіональних організацій, пов’язаних з протипаводковим захистом в регіоні Берег”

Відбувся другий етап навчальних курсів в рамках проекту TACIS “Підвищення готовності регіональних організацій, пов’язаних з протипаводковим захистом в регіоні Берег” 4-7 жовтня 2006 р. у столиці Угорщини Будапешт. Метою поїздки було подальше удосконалення знань з освоєння програми SWAN – програми моделювання зон затоплень, що є важливим елементом комплексного програмного забезпечення Плану локалізації . Ця програма була розроблена науковцями кафедри гідравліки і будівництва у сфері водного господарства Будапештського університету техніки і економіки. Саме на цій кафедрі приймав угорський партнер групу спеціалістів Закарпатського облводгоспу та Верхнє-Тисайської Дирекції охорони довкілля та водних справ. Тут мали нагоду послухати доповідь одного з розробників проекту про наукові дослідження з питань моделювання гідрологічних явищ на водотоках, які проводяться зараз на кафедрі і в рамках практичних занять поглибити знання з освоєння вищенаведеної програми та обмінятися думками щодо введення програми на українській території басейну ріки Тиса.

Крім цього українські фахівці побували в Інституті ґрунтознавства Угорської Академії наук, де була проведена демонстрація гідродинамічної моделі ARES, яка виконана для оцінки запланованих проектних рішень щодо втілення протиповеневих заходів в угорській частині басейні ріки Тиса. Результати дослідження були представлені на прикладі запланованих заходів (в т.ч. будівництва акумулюючих ємностей) в рамках Плану Вашаргелі (Комплексна державна програма протиповеневого захисту Угорщини). Цікавою була доповідь про модель аналізу вологості грунтів та інші інформаційні дослідження методів покращення агропромислового виробництва. Ці моделі були представлені співробітниками інституту др.Кончош Ласло, др.Фаркаш Чілла під керівництвом др.Флехнер Жужі. Група познайомилися також з роботою ГІС лабораторії інституту.

Побували також в чарівному місті Естергом, де відвідали незвичайний музей – техніко-історичний “Музей ріки Дунай”. В цьому музеї можна познайомитися з розвитком водного господарства Угорщини за декілька століть. Дорога з м.Естергом в м.Будапешт пролягає по правому березі ріки Дунай, де русло ріки дуже звивисте і обмежене горами, а в підніжжях гір розташовані мальовничі історичні міста, захисту яких приділяється велика увага. Цей куточок – перлина Дунаю. Було дуже цікаво на місцевості ознайомитися з організацією і успішною реалізацією локального захисту м.Вішеград під час проходження надзвичайної повені весною 2006 року. Тут вичерпну інформацію українській групі водників надав пан Керті Андор, керівник загону протиповеневого захисту Верхнє-Тисайського управління довкілля та водних справ, якому Державним штабом Угорщини було доручено організувати захист на цій ділянці ріки Дунай та представники мерії міста.

Програма поїздки була насиченою, отримали багато корисної інформації і вражень щодо організації водного господарства в Угорщині, в тому числі про комплексний науковий підхід і сучасні розробки дослідних інститутів у використанні гідродинамічної моделі для потреб водого господарства, а також практичне значення наукових розрахунків при визначенні параметрів локалізаційних ліній, їх грамотне оперативне будівництво для успішного проведення паводкових вод.

227 переглядів