14-15 березня 2006 р. у Львівській області відбувся заключний міжнародний семінар проекту ТАСІС “Управління басейнами річок Буг, Латориця та Уж”.
14-15 березня 2006 р. у Львівській області відбувся заключний міжнародний семінар проекту ТАСІС “Управління басейнами річок Буг, Латориця та Уж”. В роботі семінару прийняли участь представники центральних органів Міністерства охорони навколишнього середовища, Держводгоспу, Гідрометцентру, представники цих трьох відомств з Львівської, Волинської та Закарпатської областей, а також представники Європейської Комісії. Закарпатський облводгосп представляли заступник начальника, заступник Уповноваженого Уряду України по прикордонних водах О.М.Іваницький, начальник відділу ВКВВР Е.Й.Осійський і начальник відділу ГІСМіЗ С.Ю.Ребрик У семінарі також взяли участь представники Білорусії, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії, експерти з Німеччини та інших країн.
Основною метою семінару було представлення основних здобутків та досягнень проекту протягом 2004-2006 рр. і визначення подальших шляхів співпраці. З доповідями про огляд досягнень проекту виступили керівник проекту н.Шумахер (підведення підсумків), провідні експерти Ю.Віденіна (досягнення в сфері інституційних та законодавчих аспектів управління річковим басейном) і К.Алієв (результати у сфері створення організацій управління річковим басейном).
Основними досягненнями проекту стали:
1) На транскордонному рівні (у басейні Тиси – допомога у залученні України до заходів Дунайської комісії (ICPDR), у басейні Бугу – проект тристоронньої угоди по басейну Бугу між Україною, Білоруссю та Польщею, забезпечення відповідності практик управління водними ресурсами через спільні дії, польові дослідження, семінари і тренінги).
2) На національному рівні (створення Західно-Бузького басейнового управління водними ресурсами та призначення представників у Бузьку басейнову Раду, офіційне підписання Угоди про співробітництво у галузі використання і охорони водних ресурсів басейну р. Західний Буг між Львівської і Волинською областями, розробка Концепції охорони вод України для Міністерства охорони навколишнього середовища, створення передумов для реорганізації Закарпатського облводгоспу в Закарпатське басейнове управління водними ресурсами р. Тиса).
3) На технічному рівні (практичне впровадження Водної Рамкової Директиви ЄС, зокрема ініціювання гідроморфологічної оцінки водних об’єктів в Україні, поставка обладнання в лабораторії для визначення пріоритетних речовин, попередня типізація водних об’єктів на основі біологічних, гідроморфологічних та фізико-хімічних елементів якості басейну Верхньої Тиси та розробка Програми заходів для басейну Бугу і Тиси з відповідною економічною оцінкою).
О.М.Іваницький у своєму виступі розповів про транскордонну співпрацю у басейні р.Тиса – результати і майбутні кроки. Зокрема, він зазначив, що Закарпатський облводгосп здійснює активну міжнародну діяльність в рамках укладених двосторонніх Урядових Угод по співробітництву на прикордонних водах зі Словаччиною, Угорщиною і Румунією. Наразі проблемними питаннями, що потребують спільного вирішення, є об’єднання зусиль по реалізації заходів, передбачених Комплексною Програмою протипаводкового захисту басейну р.Тиса на 2006-2015 роки (проектування та будівництво акумулюючи ємностей і польдерів), що матиме значний вплив на водний режим сусідніх країн; заходи по запобіганню забруднення спільних водотоків; подальший розвиток АІВС-Тиса і реалізація спільних водогосподарських проектів; проблеми регулювання русла р.Тиси з румунськими колегами та інші. Оскільки Водна Рамкова Директива ЄС не передбачає вирішення питань протипаводкового захисту, наразі вже розроблено проект нової рамкової директиви ЕС, в якій будуть передбачені механізми вирішення проблем захисту населення та територій від великомасштабних повеней в країнах Європейського Союзу, що, в свою чергу, матиме позитивний вплив і відкриває широкі перспективи для подальшої співпраці з сусідніми країнами у цьому напрямку.
Розроблена експертами проекту за підтримки Міністерства охорони навколишнього середовища Концепція Охорони Вод України є новаторським документом у галузі водного господарства. Основна мета Концепції – визначення передумов та напрямів створення в Україні сучасного механізму використання, охорони і відтворення вод, який відповідатиме найбільш ефективній міжнародній практиці і надасть змогу реалізувати стратегію державної політики, спрямованої на запобігання виснаження водних ресурсів та досягнення і підтримання до 2025 року доброї якості води.
На семінарі було представлено виконаний в рамках даного проекту перший офіційно затверджений переклад тексту Водної Рамкової Директиви ЄС. Документ містить також переклад основних понять і термінів, які вживаються в тексті директиви, сімома мовами. Цей посібник значно полегшить знайомство українських спеціалістів із європейськими принципами басейнового управління та подальшу транскордонну співпрацю з колегами по річкових басейнах.