4 березня 2006 р. у великому залі засідань обласної державної адміністрації відбулася презентація “Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2006-2015 роки”.

4 березня 2006 р. минуло рівно п’ять років з пам’ятного березневого дня 2001 року, коли розпочався найбільший за історичними спостереженнями катастрофічний паводок в Закарпатті. За цей час зроблено чимало для покращення ситуації з мінімізації збитків, які зазнає область через великі повені, але питання залишається критичним. Віднедавна в області з’явився шанс на кардинальні зміни у вирішенні цієї проблеми не тільки обласного, а й міжнародного масштабу. Цього дня у великому залі засідань обласної державної адміністрації відбулася презентація “Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2006-2015 роки”. Нараду проводив Прем’єр-міністр України Ю.І.Єхануров, у ній взяли участь також міністр Кабінету Міністрів Б.Е.Буца, міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи В.І.Балога, перший заступник Голови Державного комітету України по водному господарству В.В. Лелявський, голова Закарпатської ОДА О.О.Гаваші, голова Закарпатської обласної ради М.І.Андрусь, керівники управлінь облдержадміністрації, голови райдержадміністрацій, голови районних і місцевих рад, керівний склад облводгоспу та міжрайонних управлінь водного господарства, керівники будівельних організацій, представники проектних водогосподарських інститутів, представники ЗМІ.

В.І.Балога доповів про роботу МНС України в питаннях готовності до надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і участь сил МНС, зокрема закарпатських підрозділів, у ліквідації надзвичайної ситуації в м.Алчевську Луганської області.

Перший заступник Голови Держводгоспу України В..В.Лелявський презентував „Програму комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2002 – 2006 роки та прогноз до 2015 року” та доповів про розробку нової редакції Програми.

Як відомо, за ініціативою Закарпатської облдержадміністрації та підтримки МНС України на доручення Кабінету Міністрів України №11022/1/1-05 від 17.03.2005р. Держводгоспом України „Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2002 – 2006 роки та прогноз до 2015 року” була суттєво доопрацьована, до неї внесені зміни, що відповідають умовам сьогодення, виділені об’єкти та роботи, які будуть виконуватись відповідно до встановленої черговості в залежності від обсягів фінансування. Вартість робіт приведена до цін 2005 року. Зміненою Програмою також визначено заходи у здійсненні яких зацікавлені сусідні країни (Угорщина, Словаччина, Румунія).

Пріоритетними завданнями зміненої Програми є:

  • встановлення зон можливого затоплення паводками різної повторюваності на основі сучасних геодезичних та математичних методів розрахунків;
  • створення принципово нової системи протипаводкових споруд;
  • проведення реконструкції існуючих гідротехнічних споруд для підвищення їх стійкості та експлуатаційної надійності, що в комплексі з протипаводковими ємностями спеціального призначення забезпечить інженерний захист об’єктів і населення під час проходження високих паводків;
  • впровадження контурно-меліоративної організації території на водозборах;
  • проведення реконструкції мостів, переходів та водопропускних споруд на автошляхах та залізниці;
  • запровадження заборони на будівництво житлових і виробничих об’єктів у зонах можливого затоплення;
  • впровадження екологічно безпечних технологій ведення водного, сільського та лісового господарства з дотриманням вимог Водного, Земельного та Лісового кодексів, інших нормативно-правових актів;
  • здійснення моніторингу якісних та кількісних показників водних ресурсів та інше.

    Загалом, на виконання Програми на 2006-2015 роки, за розрахунками, необхідно виділити з державного бюджету близько 2472 млн. гривень, що на 1039 млн.гривень більше від вартості попередньої Програми.

    Кабінет Міністрів України Постановою від 13 лютого 2006 року №130 затвердив змінену Програму, реалізація якої на період до 2015 року дасть змогу захистити 500 населених пунктів, 2600 виробничих об’єктів, 200 тис. гектарів сільськогосподарських угідь (що в умовах малоземелля Закарпаття є дуже важливим) і створить безпечні умови проживання населення та ведення господарської діяльності у Закарпатській області.

    Державним замовником Програми є Держводгосп, який звітує перед Кабінетом Міністрів України про її виконання.

    Відповідальними за виконання Програми за напрямами є:

    Закарпатське обласне виробниче управління по меліорації і водному господарству Держводгоспу України – проектування, будівництво та реконструкція протипаводкових об’єктів, регулювання русел річок, наукове супроводження Програми та ведення моніторингу якісних та кількісних показників стану водних ресурсів;

    Мінтрансзв’язку – проектування, будівництво та реконструкція мостів, підпірних стінок та інших інженерних споруд залізниці;

    Укравтодор – ремонт і будівництво автомобільних доріг;

    Держгідрометеослужба МНС – підтримання в належному стані та створення нових систем спостереження, збору, обробки, передачі гідрометеорологічної інформації та прогнозування паводків;

    Держкомзем – землеустрій та здійснення протиерозійних заходів;

    Закарпатська облдержадміністрація – відселення з паводконебезпечних районів та проведення робіт з проектування, будівництва та реконструкції протиселевих споруд.

    Згідно Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік” на реалізацію заходів Програми передбачено виділення коштів по всім Замовникам в сумі 70,9 млн.гривень, з них по Держводгоспу України 70,9 млн. гривень.

    На нараді також виступив начальник Закарпатського облводгоспу В.П.Чіпак. У своїй доповіді він презентував виконання Програми на регіональному рівні. Зокрема:

    Одночасно із розробкою і коригуванням державної Програми за ініціативи облдержадміністрації опрацьовано регіональну Програму, яка буде виконуватись за рахунок коштів місцевих бюджетів. Вона передбачає не тільки залучення місцевих коштів але й участь населення в її реалізації. Регіональна Програма затверджена рішенням сесії обласної ради. Вартість заходів програми по всіх районах області складає 30,2 млн. гривень. Терміни її виконання узгоджуються з термінами виконання державної Програми. Якщо по державній Програмі передбачено будівництво потужних протипаводкових об’єктів, то по регіональній програмі буде виконуватись комплекс невеликих за обсягами робіт, але досить важливих для конкретних населених пунктів, а саме розчистка та регулювання малих річок, потічків, канав. Виконання цих робіт дасть можливість впорядкувати малі гірські потоки та покращити інфраструктуру населених пунктів.

    На нараді обговорювалося питання використання гідроенергетичного потенціалу річок області, який складає 1/4 частину всього гідроенергетичного потенціалу держави. Водогосподарники детально вивчали питання поєднання використання гідроенергетики з вирішенням протипаводкової програми і на думку фахівців водного господарства та проектних інститутів необхідно розробити окрему програму розвитку малої гідроенергетики з обов’язковим врахуванням прийнятої протипаводкової Програми Закарпатської області.

    По результатам презентації Премєр-міністр України Ю.І. Єхануров підписав окремі доручення ряду міністерств і відомств.

    431 переглядів