Підпірна споруда як можливий шлях вирішення проблеми «безводності» Батарської меліоративної системи у Виноградівському районі (Відео)

Протягом 20-21 липня спеціалісти БУВР Тиси разом з представниками українських природоохоронних організацій взяли участь у робочій поїздці до Угорщини (с. Дунасігет), де за замовленням БУВР Тиси було проведено мало масштабне фізичне моделювання влаштування підпірної споруди, яку планується реалізувати на р. Тиса нижче с. Теково Виноградівського району.

Дана концепція була сформульована в рамках техніко-економічного обґрунтування (далі ТЕО) реконструкції Батарської меліоративної системи, розробленого угорською проектною організацією ТОВ «Viziterv Environ» із залученням київського проектно-вишукувального і науково-дослідного інституту ПАТ «Укрводпроект».

Оскільки основною проблемою Батарської системи є серйозний брак води у засушливі періоди, що негативно позначається на життєдіяльності та господарюванні місцевого населення, а також флори і фауни, ТЕО пропонує обводнити цільову територію шляхом подачі води самопливом за рахунок спорудження підпірної споруди на р. Тиса. Дане рішення забезпечить відвід води у систему через мережу існуючих каналів.

В процесі проектування виникла необхідність детального дослідження можливостей влаштування підпірної споруди, зокрема її параметрів та місця розміщення. Саме цій цілі слугувало проведення фізичного моделювання. Для цього Замовник надав підрядній організації необхідні вихідні дані.

На основі цього та проведення місцевого огляду була побудована модель масштабом M=1:75/75. В рамках дослідження було розглянуто ситуації від меженних (20 м3/с) до паводкових витрат (1300 м3/с) води, що вказало на мінливе поводження стоку, високу ймовірність формування розмивів, необхідність підключення до транспортування води старих рукавів р. Тиса. Для підтвердження та прослідковування характеру стоку підрядником були виконані ряд фото та відеозаписів.

Також було розглянуто вплив споруди на водну флору і фауну. Експертну оцінку цьому дали старший науковий співробітник Інституту гідробіології НАН України та науковий співробітник лабораторії охорони природних екосистем УжНУ.

З метою наглядного представлення запланованої споруди, угорські колеги організували огляд аналогічної підпірної споруди, яка була побудована на угорсько-словацькій прикордонній ділянці р. Дунай в 1995 році. Даний поріг виправдав себе, як з технічної, так і з екологічної точки зору, забезпечуючи разом із супутніми на інших рукавах Дунаю спорудами необхідною кількістю водних ресурсів мережу місцевих водотоків.

В подальшому фахівцями проводитиметься аналіз робіт з моделювання, визначення причин формування несприятливих умов стоку, на основі чого буде обрано оптимальні параметри споруди та місце її розміщення.

Довідково: вищезазначені проектні роботи та дослідження реалізовуються за рахунок Грантових коштів ЄС в рамках реалізації проекту Програми ТКС ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 «Стале управління природними ресурсами в межиріччі річок Тиса-Тур».


 

 

1 085 переглядів