За сучасними ГІС-технологіями – майбутнє водного господарства
Використанню сучасних ГІС-технологій в управлінні водними ресурсами та особливостям експлуатації АІВС-«Тиса» був присвячений навчальний семінар, який організували працівники відділу ГІС та інформаційного забезпечення, а також відділу експлуатації АІВС-«Тиса» у м.Ужгород 16 лютого 2015 року. У семінарі взяли участь спеціалісти та керівники п’яти міжрайонних управлінь водного господарства області і профільних відділів БУВР Тиси.
Розпочав семінар керівник БУВР Тиси Володимир Чіпак, розповівши про важливість використання геоінформаційної системи при прийнятті управлінських рішень та для вирішення широкого спектру питань нашої галузі і не тільки.
Продовжила роботу семінару начальник відділу ГІС та ІЗ Світлана Ребрик, охарактеризувавши геоінформаційну систему та переваги її використання, а також розповіла про ГІС-технології і водну політику України та ЄС, окреслила подальші перспективи розвитку ГІС БУВР Тиси.
Важливість впровадження ГІС-технологій на державному рівні задекларована в Загальнодержавній цільовій програмі розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, серед завдань і заходів якої визначено впровадження геоінформаційних систем, створення баз даних і систем моделювання паводків.
БУВР Тиси, яке реалізує державну політику у сфері використання, збереження та відтворення водних ресурсів, співпрацює із сусідніми з Україною державами – Угорщиною, Румунією та Словацькою Республікою – в рамках двосторонніх Міжурядових Угод з питань водного господарства на прикордонних водах і впровадження проектів міжнародної технічної допо
моги. Ця діяльність тісно пов’язана з реалізацією положень водної політики Європейського Союзу, оскільки всі сусідні країни є членам
Головний нормативний документ Європейського Союзу у сфері управління водами є Водна Рамкова Директива 2000/60/ЄС, яка передбачає виготовлення Плану управління річковим басейном і обмін ГІС-даними між країнами, що мають спільні ділянки рік та інші поверхневі водотоки, що мають транскордонний вплив. Друга ключова директива ЄС у сфері водного господарства – Паводкова Директива 2007/60/ЄС про оцінку і управління ризиками затоплення передбачає створення карт зон затоплення та карт ризиків затоплення, і на їх основі – розробку Плану управління ризиками затоплення.и ЄС.
Детальніше про етапи створення геоінформаційної системи БУВР Тиси розповів фахівець з ГІС відділу Станіслав Івегеш, представив напрацювання відділу в данній сфері та розповів про напрямок роботи відділу для подального розвитку ГІС-технологій за допомогою програмного продукту ArcGIS компанії ESRI, показав компоненти та можливості даного програмного забезпечення.
ГІС БУВР Тиси створюється з 2005 року. З того часу до бази даних внесено біля 1000 водогосподарських об’єктів. Всю наявну технічну документацію по об’єктам Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси та Регіональної програми було зібрано, опрацьовано та внесено до бази даних.
Розвиток ГІС технологій передбачав збільшення вимог та завдань. Відповідно до цього удосконалювалась і ГІС БУВР Тиси. Наразі основним напрямком роботи відділу є розвиток ГІС в ArcGIS, яка найбільше відповідає сучасним потребам в ГІС.
За допомогою даного програмного продукту в рамках виконання проектів міжнародної технічної допомоги було розроблено план локалізації Берегівської польдерної системи.
Вигляд карти в ArcReader
Основні складові та характеристики бази даних моніторингу якості та використання водних ресурсів БУВР Тиси, а також можливості для порівняння і аналізу даних представив Дмитро Белей, фахівець відділу ГІС та ІЗ.
Про інший пріоритетний напрямок діяльності відділу – інформування громадськості про діяльність водогосподарських організацій області розповіла фахівець відділу Андріана Кацала. Діяльність відділу в сфері інформування охоплює численні статті, видання та публікації, які популярні в інтернет-ЗМІ та пресі. Відділ регулярно готує статті про діяльність водогосподарських організацій області, а також цікаві науково-публіцистичні статті відповідного спрямування для розміщення їх на сайті БУВР Тиси.
Важливим інформаційним елементом сайту є інтерактивна он-лайн карта моніторингу гідрометеорологічної ситуації в басейні р.Тиса, за допомогою якої користувачі сайту мають можливість переглядати інформацію про температуру повітря, рівень води та кількість опадів по даним гідрометеостанціям автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи АІВС-«Тиса».
Щотижня оновлюється інформація на сайті про водогосподарську ситуацію на річках області. Разом з відділами БУВР Тиси щоквартально готуються та опубліковуються на сайті звітні матеріали: щодо підсумків роботи БУВР Тиси, експлуатаційної діяльності, використання поверхневих і підземних водних ресурсів, результатів роботи лабораторії моніторингу вод та ґрунтів, прикордонне співробітництво та ін.
Насамкінець заступник начальника відділу експлуатації АІВС-«Тиса» Михайло Шерегій представив роботу даної системи та можливості її використання. Зокрема, продемонстрував присутнім оновлене програмне забезпечення АІВС-«Тиса» та його переваги і доопрацювання, включаючи форми для моніторингу гідрологічної ситуації на насосних станціях та шлюзах, а також додаткові можливості для перегляду та аналізу даних. Також представники диспетчерських служб МУВГ отримали розроблені інструкції, диски з програмним забезпеченням.