Якість поверхневих вод річок та меліоративних каналів на території Закарпатської області в літній період
У зв’язку з аномально високими середньодобовими температурами повітря по Закарпатській області на виконання доручення Держводагентства України № 3245/9/11-14 від 03.07.2014 лабораторією моніторингу вод та ґрунтів проводиться посилений контроль за якістю води в пунктах централізованих питних водозаборів, які входять до «Програми державного моніторингу довкілля у частині контролю якості поверхневих вод за радіологічними та гідрохімічними показниками по Закарпатській області» на р. Уж, м. Ужгород; р. Латориця, м.Чоп; р. Тиса, м. Тячів.
За показниками загально-санітарного аналізу (температура, прозорість, запах, кольоровість, розчинений кисень, перманганатна окислюваність, хімічне споживання кисню, водневий показник (рН), амоній-іони, нітрит-іони, нітрат-іони, фосфат-іони, загальний фосфор, мінералізація, сульфати, хлориди, лужність, загальна жорсткість, кальцій, магній, марганець, залізо загальне) якість води в питних водозаборах відповідає Санітарним правилам і Нормам охорони поверхневих вод від забруднення (Сан-ПіН 4630-88). Специфічні показники (феноли, нафтопродукти, синтетичні поверхнево-активні речовини) не перевищували фонові показники. Вміст важких металів (мідь, цинк, хром, свинець) не перевищували граничнодопустимих концентрацій. Вміст радіоактивного цезію у всіх створах спостереження був нижче допустимого рівня (гранично допустима норма 2 Бк/дм3).
З метою попередження замору риби в міжгосподарських меліоративних каналах в меженний період, лабораторією БУВР Тиси також проводиться посилений контроль якості води в меліоративних каналах на вміст розчиненого кисню.
Вміст розчиненого кисню в меліоративних каналах області складає від 4,5 мгО2/дм3 до 10,7 мгО2/дм3, що відповідає Санітарним правилам і нормам охорони поверхневих вод від забруднення (Сан-ПіН 4630-88), ГДК≥4,0мгО2/дм3:
– канал Тарна-Маре, с. Холмовець – 7,2 мгО2/дм3;
– канал Високобережний, с. Чомонин – 4,5мгО2/дм3;
– канал Чаронда-Тиса, ст. Есень – 8,8 мгО2/дм3;
– канал Чаронда- Латориця, с.Червоне – 10,7 мгО2/дм3;
– канал Батар, смт. Вилок– 4,8 мгО2/дм3;
– канал Клиновський, с. Клиново – 4,9 мгО2/дм3;
– канал Верке, м. Берегово – 5,9 мгО2/дм3.
Завдяки проведенню оперативних водогосподарських заходів міжрайонними управліннями водного господарства області (розчистки каналів, очищення каналів від рослинності, підтримки рівнів води за допомогою шлюзів-регуляторів) виявлено, що якість води на вміст розчиненого кисню в меліоративних каналах покращилася в порівнянні з відповідними періодами минулих років. Замору риб у меліоративних каналах не зафіксовано.
В цілому, протягом червня-липня якість поверхневих вод річок області відповідала Санітарним правилам і нормам охорони поверхневих вод від забруднення (Сан-ПіН 4630-88) завдяки тому, що річки області ще здатні до самовідтворення.
Якість води в р. Уж, нижче м. Ужгорода (с. Сторожниця, кордон з Словаччиною) за деякими гідрохімічними показниками не відповідає нормативним вимогам для рибогосподарського водокористування за показниками: амоній іони – 0,65 мг/дм3 (ГДК = 0,5 мг/дм3), нітрит іони – 0,33 мг/дм3 (ГДК = 0,08 мг/дм3), біохімічне споживання кисню (БСК5) – 3,6 мгО2/дм3 (ГДК = 3,0 мг/дм3).
Спеціалістами лабораторії моніторингу вод та ґрунтів БУВР Тиси надалі ведеться посилений контроль якості поверхневих вод річок та меліоративних каналів на території області.
Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів БУВР Тиси