В Угорщині розпочато будівництво чергового польдера. Зустріч президента Угорщини Адер Яноша з начальником БУВР Тиси Чіпаком Володимиром
На запрошення Головного державного управління водного господарства Угорщини та за дорученням Голови Дежрводагентства Василя Сташука 26 березня в с. Тарпа (Угорщина) делегація БУВР Тиси на чолі з начальником управління, заступником Уповноваженого Уряду України з питань прикордонних вод Володимиром Чіпаком взяла участь в урочистому відкритті угорського проекту «Комплексна реконструкція та оновлення заплавних територій в регіоні Берег». Даний проект реалізовуватиметься в рамках угорської національної програми «Подальший розвиток Плану Вашаргелі» та фінансуватиметься з фондів ЄС.
На відкритті проекту був присутній президент Угорщини Адер Янош, голова Головного державного управління водного господарства Угорщини Молнар Бейла, заступник Уповноваженого Уряду Боднар Гашпар, депутати Парламенту, працівники водогосподарського комплексу Угорщини, мери та голови сільрад, зацікавлених населених пунктів регіону.
Президент у своїй промові наголосив, що протягом майбутніх 10-15 років Уряд Угорщини повинен серйозно поставитись до проблем р. Тиса та забезпечити будівництво протипаводкових ємностей. Реалізація проекту з вдосконалення системи протипаводкового захисту регіону сприятиме забезпеченню безпеки життя та майна близько 1,5 млн. осіб.
Проект включає будівництво акумулюючої протипаводкової ємності об’ємом 58 млн. м3 та пов’язаної з нею інфраструктури, будівництво споруд по відведенню внутрішніх вод, нових каналів та гідротехнічних споруд, реконструкцію існуючих каналів, які перебувають на балансі держави і товариств.
Ці заходи сприятимуть зниженню піків паводків на найбільш критичній ділянці р. Тиса вище звуження в с. Тівадар, збільшенню інтервалу часу для прийняття рішень та формування системи захисту до 24 годин, що уможливить підготовку протипаводкового захисту на всій території долини р. Тиса. Очікуваний паводкопонижувальний ефект ємності становитиме від 40 до 80 см.
Вартість проекту становить понад 33 млрд. форинтів (бл. 104,5 млн. євро). Термін реалізації – ІІІ квартал 2015 року.
Закладання наріжного каменю відбулося на місці будівництва майбутньої впускної споруди протипаводкової ємності Берег.
Після урочистої частини президент Угорщини Адер Янош зустрівся з начальником БУВР Тиси Чіпаком Володимиром. Під час зустрічі були розглянуті актуальні питання українсько-угорського співробітництва на прикордонних водах, а саме, необхідності подальшого вдосконалення системи протипаводкового захисту по обидва боки кордону, зокрема, реконструкції дамб та будівництва гірських та низинних протипаводкових ємностей. Адер Янош запевнив у підтримці з боку Угорщини щодо пошуку можливих джерел фінансування першочергових українських заходів на прикордонних водах та реалізації завдань із забезпечення протипаводкової безпеки прикордонних територій та населення з обох сторін кордону.
Довідково: Заплановані заходи у Березькому заплавному басейні безпосередньо торкаються 19 населених пунктів. Захисний ефект від реалізації заходів істотно більший ніж вплив на саму площу басейну Берег, оскільки заходи матимуть вплив на всю угорську долину Верхньої-Тиси та частково на українську частину Березького заплавного басейну.
Протипаводкові дамби, які захищають регіон Берег від затоплення паводковими водами біля сіл Тарпа і Лоня приєднуються до українських дамб і спільно з ними формують єдину систему захисту. Можливий прорив дамб на угорській території, спричинить затоплення прикордонних територій обох держав.
Метою робіт є пониження паводкових рівнів таким чином, щоб паводкові води в регульованій формі були виведені з русла річки та введені (або відведені на території з нестачею води) за допомогою споруд та системи ємностей (водосховищ).