«Дай шанс майбутньому»

Протягом 8-10 жовтня делегація України на чолі з Головою Держводагентства Василем Сташуком та за участі Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорській Республіці та Представника України в Дунайській Комісії Юрія Мушки взяла участь у Всесвітньому Водному Саміті в м. Будапешт. У даному заході також взяли участь начальник БУВР Тиси Володимир Чіпак та директор ДП ОДБВО Закарпатської області Ростислав Федів.

Вибір гасла цьогорічного Саміту «Дай шанс майбутньому», організованого під егідою ООН, був не випадковим, оскільки близько 1200 делегатів із понад 100 країн-членів ООН і різних організацій були покликані обговорити нагальність пошуку сталих концепцій використання водних ресурсів та вирішення «водних проблем», які торкаються всіх країн світу.

У ході першої частини церемонії відкриття Саміту, зокрема, виступили патронат заходу, президент Угорщини Адер Янош, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, Прем’єр-міністр Камбоджі Сок Ан, Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова.

Генсек ООН зазначив, що 2013 рік оголошено міжнародним роком співпраці в галузі водних ресурсів, і тому на всіх рівнях – не тільки влади, але й громадськості –необхідно гарантувати рівний доступ всіх людей до чистої питної води, а також забезпечити ефективне управління та раціональне використання водних ресурсів. Пан Гі Мун також наголосив, що брак води є одним із головних викликів для людства на найближчі десятиліття, і тому дбайливе використання цього цінного ресурсу є завданням кожної свідомої людини. Згідно прогнозів, до 2030 року 40% населення планети може залишитися без достатньої кількості питної води, тому державам потрібно залучати до співпраці у сфері забезпечення водної безпеки представників бізнесу та громадянського суспільства у трьох напрямках: продовольча безпека, зміни клімату та санітарія.

Важливим напрямом розвитку майбутніх періодів повинно стати покращення іригаційних технологій, а також водоочисних систем, оскільки приблизно 80% глобальних стічних вод з населених пунктів або промислових джерел скидаються неочищеними, що на сьогоднішній день позбавляє 780 мільйонів людей доступу до належних джерел прісної води, більше 2,5 мільярда людей на Землі не мають доступу до нормальних санітарних умов і близько 1 мільярда зовсім позбавлені доступу до водопровідних і каналізаційних систем. Тим часом, з усієї води на Землі менше 3% складають запаси прісної води, з них доступні для використання людиною тільки 0,3%.

У рамках бізнес-форуму з доповіддю на тему «Транскордонне співробітництво України та Угорщини в рамках Дунайської Стратегії в інтегрованому водному басейні» виступив голова української делегації. У своєму виступі В. Сташук коротко представив особливості формування стоку та проходження паводків на р. Тиса, питання необхідності комплексного та транскордонного підходу до вирішення спільних проблем та загроз в басейні р. Тиса з сусідніми країнами, результати реалізації національної протипаводкової програми, а також перспективи втілення спільної українсько-угорської протипаводкової програми розвитку на Верхній Тисі. Зокрема, було наголошено на необхідності впровадження сучасних підходів до управління паводковим стоком, перші результати яких на сьогодні представлені в спільній програмі розвитку, а також на потребі у рівноцінній та одночасній реалізації визначених заходів по обидва боки кордону, оскільки перепоною на сьогодні є обмеженість доступу України до структурних джерел ЄС, що значним чином гальмує процес створення надійної транскордонної протипаводкової безпеки.

Всі нагальні питання на Саміті обговорювалися в рамках пленарних засідань на вищому рівні, наукового, молодіжного, цивільного та бізнесового форумів. Крім того, паралельно із заходами проводилась виставка на тему водопостачання та санітарії, на якій зокрема були представлені спільні українсько-угорські напрацювання в галузі розвитку системи моніторингу паводкових ситуацій та оповіщення, а також спільної протипаводкової програми розвитку Верхньої Тиси. В рамках панельних засідань та форумів розглядались питання щодо прагнення до забезпечення загального доступу до води та санітарії, вирішення проблем водопостачання, санітарії та гігієни, здійснення інтегрованого управління водними ресурсами, забезпечення зростаючого населення водою в умовах кліматичних змін, інвестиційні та фінансові рішення глобальних проблем водопостачання та санітарії.

У рамках водного саміту відбулася офіційна зустріч Голови Держводагентства з Державним секретарем Міністерства екології Фінляндії Катариною Поскіпарта щодо ратифікації поправок до Гельсінкської Конвенції про використання й охорону транскордонних водотоків і міжнародних озер (березень 1992 р.), до якої Україна приєдналася 1999 року і яка за рахунок майбутнього розширення із долученням нових країн-не членів ООН набуде глобального масштабу. Сторони ЄЕК ООН домовилися  завершити процес ратифікації до кінця 2013 року. Про цей намір запевнив своїх фінських колег і В. Сташук.

Також відбулася узгоджувальна зустріч з Уповноваженим Уряду Угорщини з питань реалізації Дунайської Стратегії Болажем Медєші щодо організаційних та фінансових можливостей майбутньої реалізації українсько-угорської протипаводкової програми. У цьому контексті перспективним та багатообіцяючим на сьогодні є підхід Єврокомісії до вирішення проблем протипаводкового захисту на регіональному та басейновому рівнях. Зокрема, це стосується і спільних басейнів України з Угорщиною (р. Тиса), Румунією та Молдовою (басейни річок Прут та Сірет).

Отже, Будапештський Водний Саміт став черговим підтвердженням необхідності негайного та спільного реагування всіх країн на виклики сьогодення, які загрожують браком води з метою уникнення конфліктів між різними країнами й суспільствами.

 

526 переглядів