Відбулась ХVІІI нарада Уповноважених Урядів України та Угорщини з питань водного господарства на прикордонних водах
На виконання Угоди між Урядом України та Урядом Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах у період з 1 по 5 липня 2013 року на території Угорщини в м. Бакталорантгаза відбулась чергова XVІІІ нарада Уповноважених Урядів України та Угорщини з питань водного господарства на прикордонних водах.
Українську делегацію на нараді очолював Уповноважений Уряду України, Голова Держводагентства України – Василь Сташук, угорську делегацію – Уповноважений Уряду Угорщини, заступник держсекретаря з охорони навколишнього середовища з питань водного господарства Петер Ковач. У нараді з української сторони також прийняли участь заступник Уповноваженого Уряду України, начальник БУВР Тиси Володимир Чіпак, директор ДП ОДБВО Закарпатської області Ростислав Федів, начальник Дніпровського БУВР Аркадій Сакевич та директор ДП «Львівська обласна дирекція з протипаводкового захисту» Василь Козак.
З угорської сторони на нараді були присутні заступник Уповноваженого Уряду Угорщини Боднар Гашпар, заступник голови Центрального держуправління водного господарства Ланг Іштван, Уповноважений Уряду Угорщини з питань реалізації Дунайської Стратегії Медєші Болаж, а також керівники та експерти робочих груп.
Під час наради розглядались питання реалізації завдань XVІІ наради Уповноважених, відбулось взаємне інформування про діяльність Сторін в галузі протипаводкового захисту і захисту від внутрішніх вод, діяльності з питань гідрометеорології і водних ресурсів, а також з охорони якості прикордонних вод за період з липня 2012 року по червень 2013 року. Заступник голови Держуправління водного господарства Угорщини Ланг Іштван представив учасникам наради презентацію про надзвичайний паводок в Угорщині на р. Дунай 2013 року, а також вжиті під час нього протипаводкові заходи.
З нагоди 20-річчя українсько-угорського співробітництва на прикордонних водах міжнародний референт у відставці Папп Калман виступив з презентацією, в якій представив історію розвитку українсько-угорського співробітництва на прикордонних водах, яке зародилося ще в середині 50-х років минулого століття.
Окремим питанням порядку денного була розроблена та попередньо погоджена заступниками Уповноважених спільна українсько-угорська програма розвитку системи протипаводкового захисту для басейну Верхньої Тиси, яку Уповноважені затвердили і урочисто підписали 3 липня в рамках заходів відзначення 20-річчя українсько-угорського співробітництва на прикордонних водах. Уповноважені відзначили масштабність робіт виконаних експертами обох Сторін при розробці програми розвитку, використання найсучасніших технологій в галузі гідрологічного і гідродинамічного моделювання паводків, а також вагомість комплексного підходу у вирішенні спільних водогосподарських проблем. Спільна Програма Розвитку відповідає цілям та сфері дії Дунайської Макрорегіональної Стратегії, тому вона розглядається в якості зразкової програми для всього Дунайського басейну. Сторони висловили сподівання на те, що в рамках Дунайської Транснаціональної Програми протягом циклу 2014-2020 років будуть забезпечені ресурси, необхідні для забезпечення фінансування запланованих Програмою робіт.
На нараді Сторони також обговорили актуальні питання функціонування спільної українсько-угорської системи моніторингу паводків АІВС-«Тиса», відмітили її надійність і водночас погодились забезпечити заходи щодо її вдосконалення, реконструкції та модернізації. Було відзначено, що за рахунок різних джерел фінансування мережа станцій спільної АІВС-«Тиса» розширилась з 68 до 152 станцій з них 48 на території України, в тому числі 109 поверхневих і 43 підземних станцій (рівні ґрунтових вод). Уповноважені Урядів затвердили новий перелік станцій спільної АІВС-«Тиса».
Уповноважені Урядів констатували, що в процесі реалізації положень Міжурядової українсько-угорської Угоди з питань водного господарства на прикордонних водах Сторони здійснювали належні організаційні та технічні заходи, спрямовані на забезпечення розвитку системи протипаводкового захисту. Заступники Уповноважених Урядів, керівники робочих груп та експерти Сторін підтримували постійний зв’язок, обмінювалися необхідною оперативною і додатковою інформацією згідно із погодженими планами та чинними Порядками.
Учасники наради обговорили також питання реалізації спільних українсько-угорських проектів міжнародної технічної допомоги на прикордонних водах та визначили можливі шляхи залучення міжнародних фінансових джерел для їх виконання.
Уповноважені Урядів встановили подальші завдання для заступників Уповноважених, керівників робочих груп та експертів Сторін і затвердили план їх роботи на 2013-2014 роки.
5 липня учасники делегацій оглянули стан будівництва впускної споруди акумулюючої протипаводкової ємності Самош-Красна.
Підсумовуючи роботу наради, керівники обох делегацій відзначили, що впродовж останнього року, як і в попередні, всі напрямки українсько-угорського співробітництва розвивалися динамічно і продуктивно.
За результатами ХVІІІ наради Уповноважені Урядів підписали відповідний Протокол.