Проєкт AdaptWater – зацікавлені сторони зустрілись на Стартовій конференції

Стартова конференція проєкту AdaptWater «Адаптація до кліматичних змін шляхом гармонізації водогосподарських заходів і попередження паводкового ризику в транскордонному басейні річок Батар-Паладь-Тур»  відбулася 6 березня у м.Виноградів за організації БУВР Тиси і партнерів.

З 1 січня 2025 року Басейнове управління водних ресурсів розпочало реалізацію спільного українсько-угорського проєкту AdaptWater в рамках Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина Словаччина Румунія Україна 2021-2027. Проєкт спрямований на сприяння розвитку та стійкості прикордонних регіонів шляхом спільного впровадження інфраструктурних заходів з метою підвищення готовності до природних загроз та несприятливих впливів зміни клімату. Партнерами проєкту є дві водогосподарські організації – Верхнє-Тисайська Дирекція водного господарства (Угорщина) та Виноградівське міжрайонне управління водного господарства.

Начальник БУВР Тиси, керівник проєкту Олег Кисіль зазначив, що проєкт є наступним важливим кроком у продовженні заходів з реконструкції транскордонної Батарської водогосподарської системи разом з угорськими водниками.  Актуальність і необхідність проєкту та всебічну підтримку бенефіціара Закарпатської обласної військової адміністрації висловив начальник департаменту екології ЗОВА  Юрій Шпонтак.

Євген Жирко, начальник управління державного майна та інвестицій Держводагентства, координатор проєкту, привітав учасників з початком реалізації проєкту, який є ще одним прикладом успішної міжнародної співпраці водогосподарників сусідніх країн України та Угорщини, відзначив важливість залучення грантових коштів у розвиток водного господарства, впровадження адаптивних заходів для  ефективного управління водними ресурсами в умовах кліматичних змін, побажав успіху партнерам в реалізації проєкту. Держводагентсво координує впровадження проєктів міжнародної технічної домопоги і забезпечує державне співфінансування заходів проєкту.

Начальник відділу міжнародного співробітництва та міжнародних проєктів, менеджер проєкту Марина Скраль розповіла про основні заходи проєкту в Україні, це – здійснення реконструкції каналу Старий Батар Батарської водогосподарської системи довжиною 5,5 км біля с.Неветленфолу – с.Дюла, реконструкція розподільчого шлюза-регулятора на каналі Старий Батар, влаштування автоматизованого гідропосту вимірювання витрат води з інтеграцією до спільної системи моніторингу АІВС «Тиса».

Про заплановані заходи проєкту з протипаводкового захисту та обводнення території на угорській частині Батарської водогосподарської системи присутніх інформував начальник Сотмарської інженерної дільниці Верхнє-Тисайської Дирекції водного господарства Дюла Філеп: будівництво трубчатого шлюзу на річці Нижній Старий Тур, будівництво експлуатаційної дороги на правобережній дамбі річки Тур довжиною 3 км, влаштування посту вимірювання рівня води біля донного порогу на річці Паладь, які є продовженням діяльності попередніх спільних проєктів.

Також проєктом передбачено закупівлю сучасної експлуатаційної техніки та обладнання для посилення функціональних можливостей водогосподарських організацій. У проєкті важливу частину складає проведення комунікаційних заходів для інформування та залучення місцевих зацікавлених сторін, підвищення професійних навичок спеціалістів та обізнаності населення щодо адаптивних природо-орієнтованих рішень.

Цікавий виступ з історії створення Батарської меліоративної системи та її ролі в обводненні і відведенні паводкових вод підготував експерт проєкту Володимир Чіпак, БУВР Тиси. А координатор партнера проєкту Виноградівського МУВГ Євген Кедик висвітлив особливості водогосподарської ситуації на території проєкту.

У конференції взяли участь партнерські водогосподарські організації,  представники Держводагентства, Закарпатської ОВА, бранч-офісу програми Interreg VI-A NEXT HUSKROUA, Берегівської РДА, ДСНС, органів місцевого самоврядування, фермери та місцеві жителі.

Бюджет проєкту складає 2108118,60 Євро, з них 1897306,74 Євро – грант проєкту, 210 811,86 Євро – внесок партнерів. Тривалість проєкту – 2 роки.

148 переглядів