Початок впровадження транскордонного інфраструктурного проєкту AdaptWater
З 1 січня 2025 року Басейнове управління водних ресурсів розпочало реалізацію спільного українсько-угорського проєкту «Адаптація до кліматичних змін шляхом гармонізації водогосподарських заходів і попередження паводкового ризику в транскордонному басейні річок Батар-Паладь-Тур» (AdaptWater) в рамках Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина Словаччина Румунія Україна 2021-2027.
Проєкт спрямований на сприяння розвитку та стійкості прикордонних регіонів шляхом спільного впровадження інфраструктурних заходів з метою підвищення готовності до природних загроз та несприятливих впливів зміни клімату.
Головною метою проєкту є пом’якшення негативного впливу зміни клімату на транскордонному водозборі річок Батар-Паладь-Тур шляхом спільних дій щодо покращення обводнення та запобігання ризику паводків.
Партнерами проєкту є дві водогосподарські організації – Верхнє-Тисайська Дирекція водного господарства (Угорщина) та Виноградівське міжрайонне управління водного господарства.
Цільовою територією проєкту є транскордонний українсько-угорський водозбірний басейн річок Батар-Паладь-Тур площею 287 квадратних кілометрів, розташований адміністративно у Берегівському районі Закарпатської області України і області Саболч-Сотмар-Берег Угорщини, що охоплює 22 населені пункти з населенням понад 21 тисячу мешканців.
Вода, як відомо, не визнає адміністративних кордонів і жителі цільової території стикаються з двома важливими проблемами, якими є негативні наслідки тривалих засушливих періодів та руйнівних повеней на цій території. У 1930 р. річку Батар каналізували, укріпили дамбами і розділили на Старий і Новий Батар для скидання води в ріку Тису під час повені. Нині через екстремальні погодні умови нижня течія річки Старий Батар є повністю сухою більшу частину року через замулення, а потік води значно змінено, що призводить до росту рослинності. Відсутність води в басейні річки Старий Батар призвела до проблем як для ведення сільського господарства, так і для збереження біорізноманіття. Через обмежений вільний стік води міграція риби практично відсутня. Замулення річкового русла та заростання рослинності призвели до підвищення рівня води в Старому Батарі до 2-3 метрів, що спричинило збитки від паводків в обох країнах.
Проєкт AdaptWater спрямований на вирішенні вищезазначених проблем шляхом покращення гідрологічного режиму та підвищення водності Старого Батару за допомогою очищення русла річки та реконструкції розподільчого шлюзу для підтримки сталого стоку води в посушливі періоди, безпечного проходження надлишку води під час паводків. Діяльність проєкту містить заходи з модернізації спільної українсько-угорської автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи АІВС “Тиса”.
Проєкт передбачає також підвищення професійних навичок та обізнаності населення щодо природоорієнтованих рішень, зміцнення інституційного потенціалу водогосподарських організацій завдяки покращенню технічного обслуговування.
Тривалість проєкту 2 роки.