Урядом затверджено план управління річковим басейном Дунаю

Сьогодні, 31 грудня 2024 року, Кабінет Міністрів України затвердив перший шестирічний план управління річковим басейном Дунаю.

Відтепер українська частина одного з найбільших річкових басейнів Європи має документ європейського зразка, який включає комплекс заходів з досягнення/підтримання «доброго» стану вод, що є стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів.

Реалізація плану управління річковим басейном Дунаю (ПУРБ Дунаю) спрямована на вирішення таких головних водно-екологічних проблем: забруднення поверхневих вод органічними, біогенними та небезпечними речовинами; гідроморфологічні зміни; забруднення та виснаження підземних вод; зміна клімату; зменшення впливу інфраструктурних проєктів на стан вод; засмічення водних об’єктів побутовими відходами; біологічне забруднення (поширення інвазійних видів); вплив воєнних дій.

Зокрема, у першому циклі реалізації ПУРБ Дунаю на 2025-2030 роки для зменшення забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами передбачено реконструкцію очисних споруд таких населених пунктів як Ужгород, Мукачево, Берегове, Хуст, Коломия, Чернівці, Ізмаїл.

Також програма заходів  ПУРБ містить заходи, спрямовані на покращення/відновлення гідрологічного режиму та морфологічних показників у разі порушення вільної течії річок, гідравлічного зв’язку між руслами річок та їх заплавами, гідрологічних змінах, модифікації морфології річок, зменшення засмічення водних об’єктів побутовими відходами тощо.

Загалом програма заходів ПУРБ Дунаю містить 293 основних заходів та 58 додаткових.

Враховуючи, що Дунай є транскордонним європейським річковим басейном забезпечено  транскордонні консультації  з суміжними країнами.

Отже сьогодні ми маємо головні стратегічні документи для всіх 9 річкових басейнів України: Дунаю, Дніпра, Південного Бугу, Дністра, Дону, Вісли, річок Причорномор’я, Приазов’я та Криму.

Наступний крок – реалізація заходів планів управління річковими басейнами.

Прийняття планів управління річковими басейнами є євроінтеграційним зобов’язанням відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та одним з ключових індикаторів у секторі «Якість води» під час переговорного процесу щодо вступу України до ЄС .

Перші плани управління річковими басейнами підготовлено у відповідності до підходів Директиви № 2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики, що відзначено командою експертів ЄС (OiEau та UBA) програми EU4Environment: Water and Data.

Над розробкою планів управління річковими басейнами працювала велика команда: органи державної влади – Міндовкілля та Держводагентство, спільно з ДСНС Держгеонадрами, Мінінфраструктури; наукові установи – Інститут гідробіології НАН України, Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України; національні експерти Blue Rivers Екологічний консалтинг; європейські експерти – Міжнародний водний офіс (Франція) та Агенція навколишнього середовища Австрії; міжнародні організації – ЄЕК ООН, ОБСЄ; WWF-Україна; Асоціація водоканалів України.

Плани управління річковими басейнами розміщені на офіційних вебсайтах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства водних ресурсів України.

Нагадаємо, що 1 листопада 2024 року Урядом затверджено плани управління річковими басейнами для 8 річкових басейнів України на період 2025-2030 рр.:  Дніпра, Південного Бугу, Дністра, Дону, Вісли, річок Причорномор’я, Приазов’я та Криму.

Джерело інформації: Державне агентство водних ресурсів України 

 

53 переглядів