На шляху до природоорієнтованого водогосподарювання…

12 грудня 2024 року в місті Вашарошнамень (Угорщина) відбувся семінар присвячений можливостям покращення управління водними ресурсами на транскордонних водогосподарських системах. У заході взяли участь представники БУВР Тиси, ВОДА WWF України, Генерального управління водного господарства Угорщини, Верхнє-Тисайської Дирекції водного господарства та WWF Угорщини.

Учасники семінару провели також огляд водогосподарських об’єктів  угорської частини водогосподарської системи Берег, які відіграють ключову роль у забезпеченні захисту від паводків та обводнення, зокрема протипаводковий польдер Берег та його споруди, магістральні канали Сипа, Чаронда та Макоча, насосну станцію Тисасалка. Комплекс споруд даної системи забезпечує ефективне відведення надлишкової води, затримки та акумулювання водних ресурсів у посушливі періоди та призначена для регулювання та перерозподілу стоку залежно від потреб місцевості та розвитку регіону. Під час огляду було продемонстровано плани модернізації системи, які спрямовані на додаткові можливості утримання води під час повеней і збереження внутрішніх вод у регіоні з метою зменшення негативних наслідків посух, які протягом останнього десятиліття набувають дедалі більших масштабів із застосуванням природоорієнтованих рішень.

Під час семінару угорські фахівці представили результати досліджень даної території щодо акумулювання води у каналах та утримання паводкових вод з метою подальшого обводнення прилеглих територій у посушливий період та покращення стану поверхневих та підземних вод.

Заступник начальника БУВР Тиси Едуард Осійський представив результати розробки Плану управління ризиками затоплення (ПУРЗ), План управління водними ресурсами (ПУРБ) басейну річки Тиса на українській території, та на прикладі суббасейну річки Ботар відзначив ефективну співпрацю на транскордонному рівні та можливості покращення гідрологічного, гідроморфологічного, екологічного стану в межах системи.

Керівниця напряму ВОДА WWF Україна Оксана Коноваленко визначила основні здобутки та прогалини у сфері природоорієнтованого господарства в Україні. Також поділилася ідеями щодо можливостей відновлення найбільш перспективних масивів та екологічного балансу річкових екосистем в  басейні р. Тиса, які потерпають від посух і потребують відновлення за допомогою обводнення.

Експерти зауважили, що соціально-економічна складова є надзвичайно важливою для успішної реалізації таких екологічних ініціатив, оскільки вона забезпечує активну участь місцевих громад і врахування їхніх потреб у впровадженні змін. По закінченню семінару обговорили можливості спільних українсько-угорських проєктів щодо вищезазначених питань.

 

 

 

 

 

249 переглядів