Відбулася зустріч українсько-угорської робочої групи із захисту від шкідливої дії вод
У межах виконання двосторонньої українсько-угорської Міжурядової Угоди з питань водного господарства на прикордонних водах 20-21 листопада 2024 року відбулася зустріч спільної робочої групи Сторін із захисту від шкідливої дії вод.
На порядку денному зустрічі було проведення планового осіннього огляду водогосподарських споруд в басейні Тиси, взаємне інформування щодо заходів із захисту від шкідливої дії вод, вжитих протягом травня – листопада 2024 року, обговорення заходів з обводнення транскордонних водогосподарських систем, стан експлуатації спільної українсько-угорської АІВС–«Тиса», обговорення спільних заявок для отримання грантів міжнародної технічної допомоги, а також інших актуальних водогосподарських питань.
Під час огляду експерти на угорській території оглянули споруди водогосподарської системи Берег, зокрема правобережну дамбу р. Тиса на ділянці Тарпа – Лоня, впускну та випускну споруди польдера Берег, центри протипаводкового захисту та склади аварійних запасів в с. Тівадар і с. Тисасалка, автоматизовані вимірювальні станції в м. Вашарошнамень та м. Загонь. Сторони констатували, що водогосподарські захисні споруди знаходяться у належному експлуатаційному стані і в міру побудови лінії захисту забезпечують захист населення прикордонних територій від шкідливої дії вод.
Для забезпечення безпеки від паводкових та внутрішніх вод угорські фахівці продовжують посилювати прикордонну систему протипаводкового захисту, зокрема шляхом реконструкції дамб до рівнів розрахункового паводку + 1 м, постійною експлуатацією споруд, насосних станцій, наповненням складів аварійних запасів, проведенням систематичних навчань та відпрацьовуючи план дій для різних сценаріїв можливих надзвичайних ситуацій.
Експерти Робочої групи обговорили питання обводнення прикордонних водогосподарських систем Угорська сторона представила напрацювання та досвід вдосконалення методів відведення, затримки та акумулювання вод у системі каналів, прогнозування та моніторингу засух, будівництва насосних станцій із використанням відновлювальних джерел енергії для обводнення систем.
Сторони відзначили вдосконалення спільної системи прогнозування та моделювання паводкової ситуації за допомогою прогностичної моделі DIWA завдяки постійному тестуванню та коригуванню системи, а також впровадженню новітніх розробок.
В рамках протокольної зустрічі сторони обговорили заходи з реалізації спільного проєкту AdaptWater, впровадження якого розпочнеться з 2025 року, а також пріоритетних заявок до подання в рамках майбутніх конкурсів Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина Словаччина Румунія Україна 2021-2027.
За підсумками зустрічі був підготовлений та підписаний відповідний протокол.