Прогноз меліоративного стану осушуваних земель Закарпатської області на передпосівний період 2013 року

Прогноз меліоративного стану осушуваних угідь виконано Закарпатською гідрогеолого-меліоративною партією за “Методикою прогнозування глибини залягання рівнів ґрунтових вод на осушуваних землях України на передпосівний період ”  для 5 осушувальних  систем і ділянок гончарних дренажів Закарпатської області загальною площею 183,6 т. га.

Буріння свердловин при ГМО

 

Загалом, за прогнозом, на початок вегетаційного періоду 2013 року у Закарпатській області передбачається незначне збільшення осушуваних угідь з близьким до поверхні землі заляганням рівнів ґрунтових вод та зменшенням площ з глибоким їх заляганням, порівняно з відповідним  періодом минулого року.

Надмірно високі (до 0,5 м від поверхні землі) рівні ґрунтових вод прогнозуються на площі 12,386 тис.га (6,8 % ) осушуваних угідь. Це переважно осушувані землі з технічно-несправною осушною мережею,  до яких відносяться: осушна система Чорний Мочар, яка розташована в Берегівському та Мукачівському районах і має загальну площу технічно-несправних осушуваних земель 8,5 тис. га (4,5 % до всіх осушуваних земель області), Берегівська  осушна система (Ужгородський район) – 0,8 тис. га (0,4 %), ДГД Іршавського району – 0,5 тис. га (0,27%).  Незначні площі з високим заляганням рівня ґрунтових вод прогнозуються також на 50 га в Виноградівському  районі  через відсутність водозахисної правобережної дамби на р. Тарна-Маре та підпір р.Батар. В Іршавському районі через незадовільний технічний стан внутрігосподарської мережі район с.Кам’янське біля 12 га,  с. Лази, с. м. Ростока та с. Гребля 80 га, канал Бистрий, К-3 (водоприймача р.Боржава), осушна система Берегівська  в Ужгородському районі  на 120 га, через підперті р. Латориця меліоративні канали.

Сприятливий меліоративний стан на осушуваних землях області передбачається на площі 34,3 тис. га, що складає 19% від площ угідь, по яких виконано прогноз. Площі земель переважно із сприятливим меліоративним станом прогнозуються в Берегівському  районі 10,805 тис. га (6%) (осушні системи Берегівська, Латорицька), Мукачівському районі 7,815 тис. га (4 %) (осушна система Латорицька), Виноградівському районі 6,870 тис.га (4%) (осушні системи Батарська та Сальвінська), Ужгородському районі 6,310 тис.га (Берегівська осушна система), Хустському районі 1,890 тис.га (ДГД Хустського району), найменше таких земель передбачається в Іршавському (0,3%) і Тячівському (0,04%)  районах.

В середньому по області на передпосівний період 2013 р. прогнозуються рівні ґрунтових вод на глибині 1,15 м, що на 0,01 м вище, ніж за відповідний період 2012 року, сприятлива глибина (0,5-0,75 м) залягання рівнів ґрунтових вод прогнозується на площі 39,127 тис. га (21%) осушуваних угідь. На площі 84,785 тис. га (45 %) осушуваних угідь можливе значне зниження рівнів ґрунтових вод і погіршення забезпечення рослин вологою уже в квітні.

Це, в першу чергу, стосується осушуваних окремих ділянок земель, розташованих на ґрунтах легкого механічного складу (супісок, легкий суглинок), де  згідно прогнозу рівні ґрунтових вод залягатимуть нижче 1,5 м. На таких землях необхідно проводити заходи по накопиченню вологи (осушні системи Сальвінська, Батарська, Виноградівське МУВГ), (осушна система Берегівська, Берегівське, Мукачівське, Ужгородське МУВГ), (осушна система Латорицька, Мукачівське та Ужгородське МУВГ).

Продуктивні запаси вологи на осушуваних сільськогосподарських угіддях Закарпатської області, складених переважно суглинковими  ґрунтами, формуються під впливом ґрунтової та поверхневої вологи. Запаси ґрунтової вологи на початок вегетації прогнозуються достатніми навіть при низьких заляганнях рівнів ґрунтових вод. Надлишковою буде поверхнева волога, яка невчасно відводиться через низькі фільтраційні властивості ґрунтів або підпору з боку ґрунтової вологи.

Середня глибина залягання рівнів грунтових вод по  еталонних системах станом на 5 березня 2013 року: Чорний Мочар – 0,42 м; В.Батарська – 0,78 м; Бакта – 2,26 м; Іршавська – 0,92 м.

Відділ експлуатації та ремонту водогосподарських об’єктів

 

461 переглядів