Підсумки осінньої зустрічі українсько-угорської робочої групи із захисту від шкідливої дії вод
У межах виконання двосторонньої українсько-угорської Міжурядової Угоди з питань водного господарства на прикордонних водах протягом 18 – 20 листопада 2019 року відбулася зустріч спільної робочої групи Сторін із захисту від шкідливої дії вод.
На порядку денному зустрічі було проведення планового осіннього огляду водогосподарських споруд на українській та угорській територіях в басейні Верхньої Тиси, а також підведення підсумків діяльності за 2019 рік. На угорській території Сторони оглянули споруди протипаводкового захисту та захисту від внутрішніх вод на ділянці Верхній Саболч. Необхідно відмітити масштабну модернізацію практично всіх центрів захисту, насосних станцій та будинків руслових оглядачів на угорській території, в тому числі із використанням відновлюваних джерел енергії.
На українській території фахівці оглянули захисні споруди басейну р. Тиса та р. Уж.
Сторони констатували, що водогосподарські споруди на даний час по обидві сторони українсько-угорського державного кордону знаходяться у належному експлуатаційному стані і в міру побудови лінії захисту забезпечують захист населених пунктів прикордонних територій від шкідливої дії вод. Однак поряд з тим, що угорська Сторона завершує розбудову та реконструкцію системи захисту по всім ділянкам спільного інтересу, на українській території в силу відсутності належного фінансування залишаються значні прогалини, зокрема ділянка лівобережної дамби р. Тиса між смт. Вилок і смт. Королево та правобережної дамби р. Тиса на ділянці Вари-Бадалово. В рамках зустрічі угорська Сторона представила результати моделювання затоплень, виконаного для ділянки правобережної дамби р. Тиса між населеними пунктами Тарпа і Вари, що представляє наслідки можливих переливів та прорирів дамби. Ці результати підтверджують необхідність якнайшвидшої реконструкції відповідних ділянок дамб до розрахункового рівня паводку з метою захисту як українських, так і угорських населених пунктів та територій.
Ключовим питанням співробітництва залишається обводнення Берегівської меліоративної системи через канали Сипа та Верке. З цією метою Сторони у вересні 2019 року виконали спільні контрольні геодезичні вимірювання по магістральному каналу Верке, результати яких були представлені в рамках зустрічі.
Під час протокольної зустрічі фахівці сторін також обговорили стан експлуатації спільної АІВС-Тиса, спільний проєкт міжнародної технічної допомоги SAFETISZA та інші актуальні питання співробітництва.
За підсумками зустрічі був підготовлений та підписаний відповідний протокол.