В Ужгороді проведено засідання колегії Держводагентства
24 травня 2019 року у конференц-залі БУВР Тиси в м.Ужгород під керівництвом Голови Держводагентства Ірини Овчаренко за участю в.о. голови Закарпатської облдержадміністрації Ярослава Галаса проведено засідання колегії Держводагентства, на якому розглянуті питання щодо розробки планів управління річковими басейнами та здійснення моніторингу поверхневих вод, роботи басейнових рад, управління водними ресурсами в басейні Тиси, проблемних аспектів діяльності у сфері управління водними ресурсами.
В колегії взяли участь працівники Держводагентства, представники Закарпатської облдержадміністрації, керівники басейнових управлінь водних ресурсів та регіональних офісів, а також представники громадських організацій.
У вступному слові Голова Держводагентства Ірина Овчаренко зазначила: “З 2014 року ми покроково впроваджуємо інтегроване управління водними ресурсами за басейновим принципом і маємо реальні успіхи, розроблені необхідні законодавчі та підзаконні акти. В минулому році ми закінчили адміністративну реформу організаційної структури галузі, створено басейнові управління та регіональні офіси водних ресурсів. 2019 рік є стартовим для написання планів управління річковими басейнами, які розробляються Держводагентством у співпраці з центральними і місцевими органами влади, профільними організаціями та басейновою радою.”
У свою чергу в.о. голови Закарпатської облдержадміністрації Ярослав Галас привітав учасників засідання на Закарпатті, коротко ознайомив зі специфікою регіону і наголосив на необхідності підтримання ефективної моделі відносин між водогосподарськими організаціями та місцевою владою задля покращення екологічного стану водойм Закарпаття, а також побажав плідної роботи учасникам колегії.
Начальники Дністровського басейнового управління водних ресурсів Роман Михайлюк та Сіверо-Донецького басейнового управління водних ресурсів Сергій Трофанчук інформували присутніх про стан розробки планів управління річковими басейнами та здійснення моніторингу поверхневих вод.
З доповідями про роботу басейнових рад виступили начальники басейнових управлінь водних ресурсів Південного Бугу Андрій Магера, Західного Бугу та Сяну Андрій Ковтун, нижнього Дніпра Ігор Андрієнко та середнього Дніпра Микола Урупа. Басейнові ради – це нова демократична платформа, до якої долучено всі зацікавлені сторони, які прийматимуть ефективні управлінські рішення.
Начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Олег Кисіль проінформував присутніх про регіональні аспекти управління водними ресурсами в басейні р.Тиса. Він підкреслив, що водні ресурси є настільки важливі для людської життєдіяльності, що практично всі галузі регіону задіяні у підготовці Плану управління басейном р.Тиса. Програма заходів Плану орієнтована на досягнення екологічної цілі – добрий екологічний стан всіх водних об’єктів басейну Тиси.
З цією метою, на сьогодні вже здійснено опис річкового басейну Тиси та визначені масиви поверхневих вод з урахуванням вимог Водної Рамкової Директиви. Наразі йде робота над аналізом антропогенних впливів на кількісний та якісний стан вод та визначення водних масивів, що перебувають під ризиком. Також начальник БУВР Тиси проінформував присутніх про оновлений Інтегрований План управління річковим басейном р. Тиса, розроблений експертами Румунії, Сербії, Словаччини, Угорщини та України в рамках проекту «Посилення координації між плануванням управління річковим басейном і попередженням ризику затоплення задля покращення стану водних ресурсів басейну р. Тиси» (JOINTISZA). Єдиний для п’яти країн, цей план дозволить застосувати комплексний підхід до вирішення проблем у басейні, а також залучити фінансування для реалізації запланованих заходів.
Щодо роботи басейнових рад, 7 травня 2019 р. в м.Берегово відбулося перше засідання Басейнової ради р.Тиса, в якому взяли участь водогосподарські організації області, представники влади, науковці, громадськість та ЗМІ. На засіданні напрацьовані конкретні рішення щодо запобігання засмічення р.Тиси сміттєзвалищем в м.Рахів, моніторингу проверхневих вод та проведення Дня Дунаю.
Начальники Виноградівського міжрайонного управління водного господарства Станіслав Коломис та Берегівського міжрайонного управління водного господарства Петро Скраль у своїх доповідях звернули увагу на проблеми у водогосподарській галузі, зокрема зношеність основних фондів, мінімальний рівень оплати праці та відсутність мотивації у робітників або їх похилий вік.
Щодо проблемних аспектів діяльності у сфері управління водними ресурсами доповідала директор фінансово-економічного департаменту Держводагентства Олена Комаха. В своїй доповіді вона зазначила, що радянська спадщина, яка представлена великою кількістю меліоративних каналів, дренажних систем, насосних станцій, гідротехнічних споруд на сьогодні не завжди є ефективною та потрібною для кінцевого споживача.
«Держводагентство проведе детальну інвентаризацію об’єктів гідротехнічної інфраструктури і визначить, які об’єкти необхідно модернізувати і розвивати, а які вже не потрібні суспільству в реаліях сьогодення», – зазначила Голова Держводагентства Ірина Овчаренко. Резюмуючи результати проведення колегії, Ірина Овчаренко проінформувала, що Держводагентством було проаналізовано положення чинного законодавства, зокрема Податкового та Бюджетного кодексів, проведено попередні розрахунки та знайдено можливі шляхи законодавчих змін для впровадження нової моделі фінансування галузі.
Наші водойми потребують покращення вже сьогодні і від наших спільних дій залежить, які вони будуть завтра!