Аналіз можливості розвитку наступної хвилі паводку 15-16 грудня

Згідно гідрометеорологічних прогнозів, даних прогностичного комплексу Аладін та моделюючого комплексу DIWA 15-16 грудня на більшій частині території Закарпатської області очікуються сильні опади, в центральних та східних районах дуже сильні опади у вигляді дощу, у горах мокрого снігу та снігу.

15-16 грудня на річках області очікується відновлення підвищення рівнів води над поточними:

– в верхів’ях річок басейнів Ужа, Латориці, Боржави, Ріки, Тереблі, Тересви та Верхньої Тиси на +1.0+1.5 м, на р.Боржава у створі с.Довге – до +1.7 м

– в нижніх течіях Ужа, Латориці, Ріки, Тереблі, Тересви +1.5+2.0 м, вихід води на заплаву;

– на р.Тиса, ділянці В.Бичків – Вилок +2.0+3.0 м, вихід води на заплаву;

– в нижніх течіях річок Латориця та Стара – збережуться високі рівні з утриманням води на заплаві.

– в нижній течії р.Боржава, – збережуться високі рівні з поступовим підвищенням на вопосту В.Ремети до відмітки 650 см по рейці- утриманням значного шару води на заплаві; підтоплення присадибних ділянок в селах М.Комяти та Сільце, сільгоспугідь сіл Заріччя, Сільце, Камянське, В.Комяти, Боржавське, Луково, Білки, Хмельник, автодороги Шаланки – В.Комяти.

Очікується формування значного місцевого стоку, в гірських районах можливе утворення селів та зсувів грунту.

Аналізуючі дані гідрометеорологічних прогнозів, гідрологічну та водогосподарську ситуацію, враховуючі стан підвищенної водності на водотоках області, формування максимальних рівнів попередньої хвилі паводку 12-13 грудня 2017 року БУВР Тиси повідомляє про наступні можливі варіанти розвитку паводкової ситуації.

Найбільш напруженою паводкова ситуація може скластися у низинній частині річок Уж, Стара, Латориця та Боржава, де зниження рівнів води попередньої хвилі паводку іде повільно та можливе їх накладання, внаслідок чого відбудеться збільшення шару паводкових вод на заплавних територіях:

На р.Латориця в районі м.Чоп значне перевищення ІІІ ступеню захисту – заповнення заплави значним шаром води у межах міждамбового простору до історично високих відміток (досягнення 750 см по рейці), водозахисні дамби перебуватимуть під значним навантаженням тривалий час, можливе виникнення місць фільтрації та зсувів. Триватиме перелив значним шаром заплавної частини місцевої автодороги сіл Тисянка- М.Геєвці.

В зв’язку з високими рівнями на р.Латориця відбудеться підпір паводкових вод ріки Стара в районі сіл Зняцево та Дубрівка – досягення та перевищення ІІІ ступеню захисту – вихід води на заплаву, заповнення міждамбового простору та вихід води на частину автотраси Київ-Чоп. Вихід води на заплаву річок Стара і Веля з підтопленням заплавних сільськогосподарських угідь в районі с.Зняцево, Дубрівка, а також сільськогосподарських угідь розташованих за дамбою р.Стара вздовж автомобільної дороги Ракошино – Зняцево, також за рахунок підпору можливий вихід води на заплаву  р.Визниця в районі с.Кольчино.

На р.Уж в м.Ужгород досягнення та перевищення ІІ ступеню захисту – вихід води на заплаву, відновлення підтоплення заплавної території в межах міста (дитячої залізниці, ботанічного саду, аквапарку, Боздошського парку),  підтоплення заплавних сільгоспугідь Перечинського та Ужгородського району, приміських сіл Оріховиця та Оноківці, а також підтопленням водозабірних споруд Перечинського водоканалу, що розташований в заплаві р.Уж.

На р.Боржава відновлення та перевищення ІІІ ступеню захисту: вихід води на заплаву на незахищених територіях у середній течії (Довге) та збільшення шару води на заплаві у межиріччі річок Боржава та Іршавка з підтопленням парникових господарств та заплавних  присадибних ділянок в селах М.Комяти та Сільце, сільгоспугідь сіл Заріччя, Сільце, Камянське, В.Комяти, Боржавське, Луково, Білки, Хмільник, перелив значним шаром заплавної частини місцевої автодороги Шаланки – В.Комяти.

Що стосується ускладнення паводкової ситуації на Верхній Тисі та верхів’ях приток при піднятті рівнів ще на +1,0+1,5 м відбудеться відновлення руйнувань берегів на незакріплених ділянках, а також на ділянках, які не були відновлені після проходження останніх паводків.

За рахунок підпору водами Чорної Тиси потоку Ільмен в с.Білин Рахівського району можливий вихід паводкових вод на понижену ділянку автодороги Мукачево-Рогатин. Також можливий початковий вихід паводкових вод на зазначену автодорогу у районі с.Костилівка Рахівського району.

А при піднятті рівня в р.Тиса на ділянці смт.В.Бичків – смт. Вилок ще на +2.0+3.0 м відбудеться вихід води на заплаву на пониженій ділянці між селами Стеблівка-Сокирниця та початковий вихід води на автодорогу Мукачево –Рогатин на даній ділянці.

Разом з тим, внаслідок формування значного місцевого стоку в середній та низинній частинах області через захаращеність придорожніх кюветів в населених пунктах можливі локальні підтоплення окремих дворогосподарств.

Також внаслідок значного місцевого стоку буде відбуватись заповнення меліоративних каналів Батарської, Латорицької, Берегівської систем та системи Чорний Мочар.

Водогосподарська ситуація буде уточнюватись відповідно до фактичного розвитку метеорологічних та гідрологічних умов.

 

У зв’язку з наведеним вище, БУВР Тиси видав відповідний наказ:

–          Всім міжрайонним управлінням водного господарства привести у підвищену готовність аварійні бригади, аварійний запас матеріалів та техніку;

–          Попередити сільські ради про необхідність приведення у підвищену готовність аварійних бригад сільських населених пунктів та аварійного запасу матеріалів;

–          Підготувати пересувні насосні станції, завантажити їх на транспортні засоби та у випадку необхідності забезпечити перекачку місцевого стоку у визначених місцях;

–          При досягненні відповідних відміток у меліоративних каналах забезпечити перекачування паводкових вод стаціонарними насосними станціями;

–          Попередити підрядні будівельні організації про формування та проходження чергової хвилі паводку;

–          Забезпечити постійний контроль та інформування кризового центру БУВР Тиси про поточну ситуацію та заходи що вживаються;

–          Тячівському МУВГ вжити заходів щодо недопущення розмивів захисних дамб на відновлених після паводку 2015 року та бути готовим для проведення аварійних робіт на цих об’єктах. Також встановити контроль за ділянками, які ще не були відновлені.

–          Мукачівському МУВГ провести  підготовку та забезпечити  акумулювання  паводкових вод водосховищами системи Чорний Мочар, а також контроль за розвитком ситуації на річках Стара с. Зняцево, Полуй, Визниця, Пінія, Обава тощо.

–          Берегівському МУВГ забезпечити контроль за розвитком ситуації на р.Іршавка та р.Боржава.

–          Ужгородському МУВГ посилити контроль за пропуском паводкових вод на р.Туря, Уж, Стара, Андріївським водосховищем, а також каналами на ділянці Нижнє Солотвино, Руські Комарівці, Холмці.

–          Виноградівському МУВГ встановити контроль за пропуском паводку на р.Ріка, р.Боржава в районі с.В.Комяти, с.Завадка, с.Шаланки, Батарській меліоративній системі.

611 переглядів