Підземні води прикордонних територій – спільна турбота України та Угорщини

11 листопада в с.Яноші, Берегівського р-ну відбулася Робоча зустріч українських і угорських експертів в рамках проекту “Розвиток співробітництва прикордонної зони в межах українсько-угорського кордону”.

Тема зустрічі: завдання охорони санітарних зон водного господарства на території угорсько-української прикордонної зони.

Менеджер проекту Кото Шандор, Верхнє-Тисайська Дирекція охорони довкілля та водних справ, ознайомив присутніх з основною метою проекту, це-захист підземних вод на території Берег-Сатмар-Саболч та Берегівського р-ну. В рамках проекту також планується здійснити паспортизацію підземних вод.

Перед присутніми виступила головний спеціаліст угорської проектної організації VIZITERV Environ Kft Віраг Маргіт, яка розповіла присутнім про проведену роботу та гідрогеологічні вишукування на території Угорщини. Враховуючи всі отримані виміри, було зроблено гідравлічний аналіз і проведено моделювання основних потоків підземних вод та запобігання можливості забруднення підземних вод промисловими підприємствами та населеними пунктами і внесено всі результати в базу даних. Проводили моделювання трьох основних варіантів при різних кількостях відбору води, та визначали напрям руху водного потоку, запасу води та санітарні водозахисні зони. Також визначили, як в майбутньому буде здійснюватися водозабір, без суттєвих змін на стан довкілля та враховуючи вимоги Водної Рамкової Директиви.

З української сторони доповідь продовжив представник Закарпатської геолого-експедиційної партії Іван Сащенко, він зазначив, що цей проект на українській території розвивається успішно, було проведено велику роботу з гідрогеології, постійно ведеться моніторинг на 44 пунктах спостережень, 9 з яких знаходиться вздовж кордону. Також він зазначив , що основні поповнення внутрішніх вод здійснюються в гірській місцевості і рух підземних вод відбувається в напрямку до рівнини, а потім до Угорщини. Ще він зауважив, що динаміка руху підземних вод це – не статистичні дані, вона змінюється під впливом різних антропогенних факторів і наша задача – раціональне використання підземних вод і зменшення його забруднення, так як водоносний шар є єдиним.

В ході дискусії обговорювались санітарні зони, де буде здійснюватись відкачка води. Чим більша кількість води буде відкачуватись, тим більші по площі санітарні зони потрібно передбачати.

В Угорщині підземні і поверхневі води знаходяться у відомстві водного господарства, а українські спеціалісти повинні спільно працювати для раціонального використання підземних і поверхневих вод.

Світлана Козлюк

Берегівське МУВГ

424 переглядів