На території Берегівської польдерної системи виконуються роботи по розчистці від намулу каналу Чаронда-Латориця

В рамках реалізації проекту Програми Добросусідства Угорщина – Словаччина – Україна “Розвиток Берегівської транскордонної польдерної системи в басейні р. Тиса” на замовлення Закарпатського облводгоспу інститутом ВАТ “Укрводпроект” (м.Київ) було розроблено Робочий Проект “Розчистка пілотної ділянки каналу Чаронда-Латориця”.

При розробці робочого проекту використовувалися наступні матеріали:

1.Концепція розвитку протипаводкового захисту, водного господарства та оновлення заплавних територій в регіоні Берег та басейні р. Боржава, розробленої інститутом ВАТ “Укрводпроект” у 2007 році.

2.ТЕО “Реконструкція Берегівської осушувальної системи”, розроблене інститутом “Львовдіпроводгосп” у 2008 році.

3.Рекомендації по використанню намулу, акумульованого в каналі Чаронда-Латориця, розроблені в 2009 році Закарпатським обласним державним проектно-технологічним центром родючості грунтів та якості продукції “Облдержродючість”.

4.Рекомендації щодо мінімізації негативного впливу на природні екосистеми при очистці каналу Чаронда-Латориця, розроблені Науково-дослідною лабораторією охорони природних екосистем Ужгородського національного університету.

5.Топографо-геодезична зйомка каналу М 1:2000 з поперечниками М 1:100, виконана проектною групою Закарпатського облводгоспу в 2008-2009 роках.

6.Проект “Осушение земель и сельхозосвоение Береговского массива Закарпатской области (І очередь строительства)”, розроблений інститутом “Укрдіпроводгосп” у 1967 році.

7.Інженерно-геологічний звіт, виконаний інститутом “Укрдіпроводгосп” у 1960…1989 роках по каналу Чаронда-Латориця.

Акваторія каналу Чаронда-Латориця заболочена, з роками замулилась, позаростала болотною рослинністю, із глибиною замулення в середньому 30-90 см.

Робочим проектом передбачено виконання робіт по очищенню каналу Чаронда-Латориця на ділянці 6860 метрів, об’єм намулу складає 231945 м3.

У відповідності до діючого національного законодавства Робочий проект пройшов комплексну державну експертизу та отримав необхідні дозвільні документи, а саме:

1.Позитивний висновок комплексної державної експертизи;

2.Позитивний висновок державної екологічної експертизи;

3.Позитивний експертний висновок з питань дотримання вимог техногенної безпеки;

4.Дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту);

5.Дозвіл на виконання будівельних робіт.

На підставі тендеру було визначено генеральну підрядну організацію по виконанню робіт – Виноградівське міжрайонне управління водного господарства.

Необхідно зазначити, що розробка робочих проектів та виконання будівельних робіт фінансуються за рахунок коштів Європейської Комісії.

В поточному 2009 році передбачено виконати роботи по розчистці ділянки каналу по довжині 1123 м (об’єм очистки більше 40,0 тис.м3), а саме від насосної станції №1 Берегівської польдерної системи до автодорожнього мосту в с.Червоне Ужгородського району.

Технологія виконання робіт передбачає:

  • влаштування перемички на каналі;
  • спуск води з каналу в р.Латориця за допомогою шлюза-регулятора в гирлі каналу;)
  • відкачування води за допомогою пересувних насосних станцій;
  • розробка грунту (намулу) з навантаженням на автомобілі самоскиди і перевезенням на віддаль до 3-х кілометрів в місця, узгоджені з органом місцевого самоврядування.

    Виконання робіт ускладнюється тим, що ширина каналу по дну складає 30-50 метрів, що потребує використання спеціалізованої техніки (екскаватори з подовженими стрілами) або спеціальних технологій (відсипка перемичок (з’їздів) в русло.

    На даний час роботи виконуються з використанням екскаваторів драглайн з об’ємами ковша 0,4 і 0,65 м3, бульдозерів ДТ-75 і Т-130, автосамоскидної техніки.

    Олег Кисіль

    Головний інженер облводгоспу,

    Керівник проекту

    703 переглядів