1-2 липня гідрологи Угорщини підбивали підсумки роботи
На виконання проекту “Розвиток Берегівської польдерної системи в басейні р.Тиса” на запрошення угорської фірми VIZITERV ENVIRON днями делегація у складі представника Закарпатського облводгоспу та ВАТ “Укрводпроект” (м.Київ) взяла участь у ХVII засіданні Товариства гідрологів Угорщини у місті Байа, яке розташовано у південній частині країни на лівому березі ріки Дунай.
Товариство гідрологів Угорщини було організовано у 1917 році. Це – неприбуткова громадська організація, яке об’єднує спеціалістів і науковців, які займаються водними, гідрологічними проблемами. Основна мета організації – спираючись на 90-річний досвід і відповідаючи сучасним вимогам, підтримувати і сприяти розвитку науково-технічного прогресу у галузі водного господарства, а також технічне інформування, розширення і поглиблення знань спеціалістів галузей, діяльність яких пов’язана з водними ресурсами. Зараз товариство об’єднує 2200 членів і 250 юридичних осіб.
У черговому засіданні взяли участь 370 членів Товариства та запрошені гості.
Перший день роботи розпочався пленарним засіданням в інституті імені Етвеш Йожефа (інститут має кафедру водогосподарського будівництва і водних ресурсів).
У цей же день учасники зібрання продовжували працювати на 8 секційних засіданнях, в тому числі з питань розробки Плану управління річковим басейном, стану управління водними ресурсами між Дунаєм і Тисою, захисту від паводкових і внутрішніх вод, оцінки ризику паводків і поводження з паводками в світлі Директиви про оцінку і управління ризиками затоплення ЄС, забезпечення питною водою, розвитку зв’язку та комунікацій у водному господарстві та інше.
Українська делегація взяла участь у роботі секції з питань комп’ютерного моделювання у водному господарстві. Слід відмітити аналітичні доповіді з презентаціями “Аналіз паводку 2001 року на ділянці Верхньої Тиси комп’ютерною симуляцією з врахуванням реконструкції протипаводкових дамб на території України” та “Уточнення параметрів водопропускних споруд акумулюючих ємностей запроектованих в басейні р.Тиса на території Закарпатської області, України за допомогою комбінованого, стохастичного, інверсного симіляційного алгоритму”. Співавтором останньої доповіді поряд з угорськими дослідниками є також начальник Закарпатського облводгоспу Володимир Чіпак. Для проведення тисайських паводків для угорської Сторони надзвичайно важливим є актуалізація гідрологічних параметрів у створі Вилок-Тисабеч, адже з 2001 року на території Закарпатської області у рамках Державної Програми протипаводкового захисту побудовано багато кілометрів протипаводкових захисних споруд.
В Угорщині також активно здійснюється водогосподарське будівництво для реалізації Плану Вашаргелі за підтримки міжнародних і національних грантів.
На жаль, наслідки кліматичних змін є вже відчутними, і щоб зменшити негативні наслідки можливих надзвичайних ситуацій (паводків) у сусідній країні швидкими темпами будують польдери. З цієї точки зору пізнавальним було ознайомлення з будівництвом акумулюючого польдеру та водозливними шлюзами-регуляторами з сегментними і плоскими затворами на дамбах поблизу села Тисороф для зменшення максимальних рівнів паводку ріки Тиса. Будівельні роботи проводяться за підтримки Європейського Союзу.