Чотири держави басейну р.Тиси обговорювали поводження з твердими побутовими відходами
25 березня в місті Ніредьгазі за ініціативи Міністерства охорони навколишнього середовища і водного господарства Угорщини в рамках Всесвітнього дня вод проведено міжнародний круглий стіл “Поводження з твердими побутовими відходами та попередження забруднення прикордонних вод”. В ньому взяли участь керівники та спеціалісти міністерств і відомств з охорони навколишнього природного середовища і водного господарства, органів державного управління та самоврядування притисянських регіонів Угорщини, Румунії, України і Словаччини. Українську делегацію на цьому форумі очолював начальник обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству, представник Уповноваженого Уряду України з питань співробітництва на прикордонних водах Володимир Чіпак, також участь у засіданні взяли голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський, заступник голови ради Василь Брензович, начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області Андрій Погорєлов.
На засіданні, яке проходило під головуванням Уповноваженого Уряду Угорщини з питань прикордонних вод Йожефа Вароді, обговорено проблеми з ліквідації наслідків та недопущення забруднення транскордонних вод ріки Тиси твердими побутовими відходами. Українські учасники розповіли про стан поводження з відходами на Закарпатті. В області розроблена “Концепція комплексної системи поводження з побутовими відходами для Закарпатського регіону”, яка передбачає нові форми і методи поводження з побутовими відходами – основними джерелами забруднення вод карпатських річок. Розуміючи всю важливість проблеми та відповідальність перед сусідніми державами, органи місцевого самоврядування та виконавчої влади повинні докласти максимум зусиль для недопущення забруднення транскордонних вод побутовими відходами. Також дуже важливою є робота з людьми, адже далеко не кожна людина розуміє, що від якості і чистоти води залежить власне здоров’я та благополуччя майбутніх поколінь.
Колеги з Угорщини, Словаччини та Румунії презентували власний набутий досвід поводження з побутовими відходами, ефективного господарювання з вторинною сировиною, проведення інформаційних компаній з громадськістю, а також розповіли про ті значні зусилля, які щороку докладають водогосподарські організації Угорщини для ліквідації забруднення р. Тиса побутовими відходами, в основному пет-пляшками та рештками деревини, що мають місце після проходження значних паводків. Йшлося також про можливості спільної реалізації проектів по вирішенню цих питань, що в кінцевому рахунку має слугувати захисту вод басейну ріки Тиса від забруднення.
Обговорення круглого столу закінчилося підписанням чотиристоронньої заяви, згідно якої зацікавлені сторони домовились спільно підтримувати заходи щодо зменшення забруднення транскордонних водотоків сміттям і сприяти реалізації проектів та залученню інвестицій, що послужать спільним інтересам.
Про результати засідання керівники делегацій розповіли на прес-конференції для ЗМІ.
Начальник Закарпатського облводгоспу на прохання журналістів дав інтерв’ю національному (MTV), регіональному (Kolcsey TV) та місцевому телебаченню.