Стартовим семінаром представлений проект “Розвиток Берегівської транскорднної польдерної системи в басейні р. Тиса” за Програмою Добросусідства Угорщина-Словаччина-Україна
Закарпатський облводгосп уже декілька років поспіль успішно бере участь в реалізації міжнародних проектів та фінансових Програм Європейського Союзу. В липні Закарпатський облводгосп отримав Грант на реалізацію проекту “Розвиток Берегівської транскорднної польдерної системи в басейні р. Тиса” і розпочав його впровадження.
21 жовтня цього року на базі Закарпатського облводгоспу проводився Стартовий семінар проекту. Діяльність даного проекту буде зосереджена на території Закарпатської області, в Берегівському та Ужгородському районах.
Загальна мета даного проекту полягає в покращенні управління паводками та екологічної ситуації на прикордонній території за допомогою впровадження комплексних управлінських робіт для спільної Берегівської транскордонної польдерної системи.
В Стартовому семінарі взяли участь представники водогосподарських та екологічних відомств України та Угорщини, фахівці ВАТ “Укрводпроект”, проектного інституту “Львівдіпроводгосп”, Ужгородської та Берегівської райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування сіл Попово, Червоне, Свобода та партнери проекту: Верхнє-Тисайська Дирекція охорони довкілля і водних справ Угорщини, Берегівське та Ужгородське міжрайонні управління водного господарства, Міжвідомча науково-дослідна лабораторія охорони природних екосистем УжНУ, Закарпатський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції с. В. Бакта (“Облдержродючість”).
Керівником проекту є Олег Кисіль, головний інженер облводгоспу, який ознайомив присутніх із змістом, цілями, передумовами проекту і коротко із запланованими заходами проекту.
Головними напрямками діяльності проекту є:
” Покращення протипаводкового захисту: очищення русел каналів та збільшення пропускної здатності каналів
” Покращення екологічної ситуації, збереження та збільшення площі водно-болотних угідь
” Сприятлива та вчасна акумуляція стоку й випуск води, регулювання водного та повітряного режимів для цілей сільського господарства
” Сприяння розвитку туристичних та рекреаційних можливостей цільової території
” Збільшення поінформованості та залучення громадськості до вирішення екологічних та водних проблем.
Проектом передбачається розробка Робочого проекту реконструкції Берегівської транскордонної польдерної системи, що включає 5 основних магістральних каналів системи і реконструкцію гідротехнічних споруд (шлюзів, дамб, водовипусків, та інш.) на цих каналах. Проектом також передбачається впровадження Пілотного проекту очищення каналу Чаронда-Латориця. Ця діяльність проекту буде мати значний транскордонний вплив і суттєво покращить організацію протипаводкового захисту у спільному басейні Берегівської польдерної системи.
Іншими заходами проекту є впровадження методологічних основ Водної Рамкової Директиви ЄС та створення цифрової бази даних ГІС, закупівля спеціалізованого експлуатаційного обладнання, а також здійснення еколого-біологічних, сільськогосподарських та туристично-рекреаційних досліджень за допомогою відповідних експертів, проведення тематичних та еколого-освітніх семінарів, навчальних тренінгів. В рамках проекту передбачено за результатами досліджень проекту, його діяльністю видати ряд публікацій та брошур з метою ознайомлення зацікавлених організацій і громадськості.
Учасники семінару обговорили графік виконання запланованих заходів проекту, розподілили обов’язки між партнерами, визначили та затвердили керівників Робочих груп.