22 березня – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВОДИ
22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об”єднаних Націй у листопаді 1992 року.
У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.
Починаючи з 2000 року кожний Міжнародний день води присвячується певній темі. В попередні роки святкування Дня води проходило під гаслами:
1994 – Турбота про водні ресурси, справа кожного
1995 – Жінки і вода
1996 – Вода для спраглих міст
1997 – Вода світу: чи її достатньо?
1998 – Підземні води – невидимий ресурс
1999 – Кожен живе нижче за течією
2000 – Вода для ХХІ сторіччя
2001 – Вода для здоров’я
2002 – Вода для розвитку
2003 – Вода для майбутнього
2004 – Вода та катастрофи
2005 – Вода для життя
2006 – Вода та Культура
2007 – Вирішення проблеми дефіциту води
2008 – Санітарія
Не випадково що питанню водних ресурсів приділяється така увага.
Вода є найпоширенішою речовиною на землі, але й потреба у воді значна. Населення землі за добу використовує 7 млрд. т води. Міський мешканець вживає 200 л на побутові потреби, не враховуючи інші потреби, і ці цифри мають тенденцію до зростання.
Обсяг річкових вод становить лише 0,002% загальних запасів води на землі, але їх значення важко переоцінити. З ростом попиту на воду виникає ціла низка екологічних проблем, що стосується річок, озер, підземних вод і водоносних шарів.
У води є багато чудових властивостей, одна з них – здатність до самоочищення. Але при значному забрудненні, зменшення кисню у воді не сприяє процесам самоочищення.
Забруднення в наш час стало всесвітнім лихом. І зараз майже у всіх країнах виникає проблема відсутності достатньої кількості чистої води, так як повна зміна води в атмосфері здійснюється через 9 днів, річкова вода в середньому змінюється 20 разів на рік, а для повної зміни підземних вод необхідно не менше 8 тис. років.
Ми будуємо міста біля води, ми відпочиваємо біля води, ми використовуємо воду у виробництві. Наша економіка побудована на використанні води і продукція, яку ми купуємо або продаємо, так чи інакше складається з води. Повсякденне наше життя побудовано на воді і створено з води. Без води, що оточує нас – вологості повітря, бурхливої течії річок, струменю води в крані на кухні – наше життя було б неможливим.
Сьогодні попит на воду зростає у всьому світі. Тому, починаючи з 2004 року за ініціативою ЮНЕСКО розпочалося проведення аналізу стану світових ресурсів прісної води, визначення шляхів і механізмів раціонального управління ними, створення глобальної інформаційної мережі.
У рамках Всесвітньої програми оцінки стану водних ресурсів /WWAP/, секретаріат якої знаходиться в ЮНЕСКО, об”єдналися більшість країн – членів ООН.
Довгий час вважалося, що запаси прісної води невичерпні, що вони мають здатність до самовідновлення. У результаті безконтрольної господарської діяльності кількість придатної для пиття води різко зменшилась.
Так, якщо в 1900 році людством було використано лише 5% запасів прісних вод, то у 2005 році – вже 35%.
Більше мільярда жителів нашої планети живуть в умовах постійного гострого дефіциту питної води, а до 2050 року біля 7 млрд.чоловік відчуватимуть нестачу якісної прісної води.
Вже сьогодні у країнах, що розвиваються, кожен третій житель страждає від нестачі питної води і відсутності належних санітарних умов, без яких неможливе нормальне життя. У цих країнах приблизно 80% усіх хвороб та одна третина смертних випадків викликані споживанням забрудненої питної води.
Вже тепер у багатьох країнах світу спостерігається гострий дефіцит води, а ще більше країн наближаються до цієї ситуації.
Аналіз даних з водозабезпечення 180 різних країн світу, який був виконаний Інститутом Світових ресурсів /США/, показав, що 51відсоток країн мають низьку та дуже низьку водозабезпеченість.
Серед країн Європи Україна є однією з найменш забезпечених водними ресурсами.
Більш ніж 75 відсотків населення України споживає воду з поверхневих джерел водопостачання, тобто якість води в них є фактором санітарного та епідемічного благополуччя населення. Сьогодні всі ці джерела мають високий ступінь забрудненості (ІІІ-ІУ клас якості).
Цього року Всесвітній день води проходить під девізом: “Санітарія”.
2,6 мільярда людей не мають доступу до каналізації. 1,8 мільйона дітей щорічно помирають від діареї та інших захворювань, викликаних брудною водою і відсутністю каналізації.
На даний час у цілому світі обсяги використання води перевищують обсяги її відновлення.