Уповноваженими Урядів України та Угорщини підведено підсумки діяльності на прикордонних водах за останній рік

Протягом 4-6 червня 2019 року в м. Нова Каховка Херсонської області відбулась ХХІІІ нарада Уповноважених Урядів України та Угорщини з питань водного господарства на прикордонних водах. Українську делегацію очолила Уповноважена Уряду, Голова Держводагентства Овчаренко Ірина, угорську – голова Департаменту з управління річковими басейнами Міністерства внутрішніх справ Угорщини Ковач Петер. У зустрічі взяла участь також делегація БУВР Тиси на чолі із начальником управління, заступником Уповноваженого Уряду України Олегом Кисілем.

На основі звітів заступників, керівників та експертів робочих груп Уповноваженими була проведена оцінка діяльності сторін в галузі протипаводкового захисту і захисту від внутрішніх вод на прикордонних водах, з питань гідрометеорології і водних ресурсів, а також з охорони якості прикордонних вод. Заступники Уповноважених сторін наголосили на необхідності якнайшвидшої реалізації робіт з реконструкції найбільш слабких місць лінії захисту на українській території, що становлять небезпеку для територій і населення прикордонних областей обох країн. Водночас відзначено високий рівень захисту, який на сьогодні побудований та продовжує розбудовуватись в Угорщині і стосується будівництва польдерів, реконструкції дамб, реалізації планів управління заплавами, що в комплексі дають бажаний ефект.

Оскільки нагальним для обох сторін на сьогодні є питання обводнення каналів спільних меліоративних систем з метою задоволення екологічних та сільськогосподарських потреб, було узгоджено першочергові заходи щодо обводнення Берегівської системи з річок Тиса і Боржава, зокрема збір і обробку даних та обґрунтування фахової концепції для підготовки комплексної реабілітації каналу Верке, який відіграє значну роль в обводненні українсько-угорських прикордонних територій. Фахівці також домовились про проведення подальших досліджень щодо можливостей управління засухами.

Даючи позитивну оцінку роботі спільної українсько-угорської автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи «Тиса», Уповноважені визначили необхідність забезпечення її подальшого надійного функціонування та розвитку, з використанням даних АІВС у роботі та вдосконаленні гідрологічно-прогностичної моделі DIWA.

Сторони взаємно інформували одна одну і про стан реалізації спільної українсько-угорської програми розвитку для басейну Верхньої Тиси. У той час, як на угорській території посиленими темпами виконуються роботи згідно з визначеним планом-графіком, з українського боку масштабних зрушень практично немає через відсутність належного фінансування заходів цільової протипаводкової програми. Окремим питанням порядку денного піднімалась проблема надходження під час паводків по р. Тиса великої кількості побутового сміття, що викликає значні затрати на ліквідацію наслідків із залученням великої кількості техніки та робочої сили. Угорська сторона просила сприяння, щоб відповідні органи влади та організації якомога швидше вжили ефективні і результативні заходи для усунення цієї ситуації. Українська сторона надала інформацію щодо вжитих нею в межах компетенції заходів.

У рамках проведення наради експерти сторін мали змогу ознайомитись з роботою БУВР Нижнього Дніпра, системи водоподачі на зрошення та водообліку, відвідали Управління Головного Каховського магістрального каналу, Головну споруду Північно-Кримського каналу, провели огляд меліоративного комплексу Чаплинського управління водного господарства та Каховської ГЕС. В ході цієї програми фахівці мали змогу ознайомитись з технічними характеристиками гідротехнічного комплексу Херсонщини, його масштабами, потенціалом і можливостями.

За підсумками роботи 6 червня Уповноваженими Урядів України та Угорщини був підписаний відповідний протокол.

Поділитись: