До витоків річки Латориця

Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, Мукачівського міжрайонного управління водного господарства спільно з представниками громадської організації Закарпатська обласна організація ВЕЛ, Закарпатського гідрометеоцентру та групи енергетичних компаній «Ренер» 1 вересня 2018 р. облаштовано витік річки Латориця та встановлено  пам’ятну табличку на місці витоку. Така акція є традиційною, щороку БУВР Тиси спільно з підвідомчими міжрайонними управліннями  проводить облаштування витоків річок в басейні Тиси.

 

 

Відтворення і впорядкування природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і покращення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури. Питання охорони водних ресурсів та їх відновлення є головними у діяльності водогосподарських організацій Закарпатської області, які активно ведуть роботу з облаштування природних водних джерел, намагаючись запобігти їх зникненню і сподіваючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів річкового басейну Тиси.

 

Коротка довідка

Річка Латориця –  річка, що протікає в Україні (по території  чотирьох районів Закарпатської області – Воловецького, Свалявського, Мукачівського  та Ужгородського) та Словаччині, ліва притока річки  Бодрог (в Словаччині).  Вона бере початок на південно–західних схилах Водороздільного хребта під  полониною «Козакова» що на схід від  села Латірка Воловецького району,  Загальна довжина річки 188 км, в межах України  – 144 км. площа водозбору  7680 км2 ( в межах України 2900 км2). Висота витоку 1226 м, а біля державного кордону  99 м над рівнем моря, похил річки – 8 м/км, ширина русла  5- 35 м, долина   V- подібна у верхів’ї звивиста.

Басейн  р. Латориці у верхній течії розміщений на відрогах Східних Карпат  на  схилах Верховинського  і Полонинського  хребтів, в середній течії річку розділяють хребти Маковиця і Верхній Діл, а нижня частина водозбору  (нижче м. Мукачево)  знаходиться на Закарпатській низовині.

Середня висота водозбору 310 м, у верхній частині  – в басейнах річок  Жденіївка  і Віча 760-770 м. Залісненість  басейну 42%,у верхній  течії   вища,  у басейні р. Жденіївки –  64 відсотки. Заплава до гирла  річки Вичі  відсутня  і тільки біля сіл Латірка  і Підполоззя простягається переривистою смугою  від 20 м до 200 метрів. Від гирла р. Вичі до м. Мукачево долина річки коритоподібна, від м. Мукачево до державного кордону  долина неясно виражена, ширина заплави на окремих ділянках від 100 м до декілька кілометрів. Русло звивисте, острови трапляються рідко. Ширина русла від 12  до 100 метрів. Береги в нижній частині 2-3 м, місцями до 8-12 метрів. Річка дуже звивиста. Живлення річки за рахунок джерел, потічків, приток та грунтових вод.

Основними притоками річки Латориця в межах районів є річки Жденіївка, Пиня, Вича, Свалявка, Бистриця, Синявка (Матекова), Коропець, Визниця, Стара та потічки Бескід, Славка, Башта, Лазок, Володянка, Зіброва, Вільховий, Сусківський, Берестівський, канал Високобережний і ще понад 20 гірських потічків.

Поділитись: